Филип Бояджиев е визуален артист, преподавател и вдъхновител. Неговото изкуство е провокативно и хоатично. Творчеството му пресъздава разговора между традицията и съвремието, доказвайки че те могат да съжителстват хармонично.  

Част от най-атрактивните му експозиции са черните лачени цървули с кристали Сваровски и анцуг с кройка на носия. Артист в пълния смисъл на думата, той е част от много съвместни проекти с големи български общности и брандове.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Защо цървули с камъни?

Цървулите, украсени с кристали Сваровски, не са създадени с цел да провокират ексцентричност. Те са продължение на дълбок творчески процес. За Бояджиев изкуството е пространство, в което традицията и съвремието се сблъскват, за да се обединят в един нетипичен контекст от на пръв поглед две несъвместими неща.

Снимка: Филип Бояджиев

„Като визуален артист се занимавам с проблемите на идентичността ни като българи в контекста на човешкото. Специфичен аспект от творчеството ми е използването на добре познати символи (икони). По този начин, и чрез хумор обикновено, изследвам границите и възможностите за стартиране на разговор по важни за обществото теми“, споделя Филип.

Така се раждат и цървулите със Сваровски - своеобразен старт на женския образ в една негова по-голяма художествена идея: „чеизът на съвременната българска жена“.

„Като цяло работата ми се явява огледало на аспекти от живота ни. През хумора можем да започнем разговор по важни теми от ежедневието ни и цървулите не са изключение. Ще съм щастлив, ако зрителите се замислят по въпроси като: Кое е по-важно да сме хора или българи? Как използваме традициите си в съвремието? Можем ли да претендираме за някаква автентичност, или се пускаме лесно по пързалката на консумацията?“, пита артистът, без да дава готови отговори.

Цървулите са грижливо захлупени под похлупак в ателието на твореца и чакат интерес от колекционер, който да ги добави към своята колекция. 

Симбиоза на изкуството и преподаването

Освен артист, той е и преподавател. "Едното захранва другото и обратното", заявявя Бояджиев. Той вярва в личния подход и смята, че изкуството не се "учи", а се "подкрепя":

Възможността да подкрепя друг по пътя му на творческо и лично израстване е нещо, което ме зарежда. Методологията ми е свързана с работа през личния интерес на човека, който седи срещу мен. Общи положения, принципи и тем подобни не са ми по вкуса и залагам на развиване на потенциала, който вече съществува, а всички ние имаме такъв.

Мястото на младите артисти в съвременното изкуство 

Филип е и реалист, и оптимист. "Средата в момента е хиперактивна, което е нож с две остриета. От една страна е страхотно, че все повече хора се обръщат към творчески практики, но за сметка на това се заливаме от изложби, които минават и заминават".

Той се обръща към всички арт ентусиасти да влизат в галерията без очаквания, защото е нужно само любопитство.

Неговият съвет към хората, които се страхуват да експериментират в изкуството, е смело да направят първата крачка. "Да не мислят за резултата, а да се фокусират в правенето, в удоволствието от процеса. Без оценка, без очаквания, само така могат да стигнат до автентичното проявление на личното творчество. А света се нуждае точно от това. От уникалната гледна точка на всеки един от нас."

Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK

Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM

Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK