Д-р Лилия Димитрова е акушер-гинеколог, специалист по репродуктивна медицина във "Виена Ин Витро Център". Това е един от десетте центъра, участващи в Кампанията „Любовта е действие”, с чиято благородна дейност имахме щастието да ви запознаем наскоро. Д-р Димитрова завършва Медицински университет - София с отличие „Златен Хипократ“ през 1997 г. В периода 2008 - 2012 г. тя работи в Медицински център по репродуктивна медицина и оплождане ин витро „София“ и Специализирана болница за активно лечение по акушерство, гинекология и репродуктивна медицина „София“.

От 2012 г. се присъединява към екипа на проф.д-р Х. Щромер във „Виена ин витро център“ в „Токуда Болница София“. Завършила е курсове и специализации по ехографска диагностика, безплоден брак и асистирана репродукция, колпоскопия и злокачествени заболявания на женската полова система. Член е на Европейската асоциация по човешка репродукция и ембриология (ESHRE), на Българския лекарски съюз, на Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве (БАСРЗ) и на Българската асоциация по ултразвук в акушерството и гинекологията.

По повод течащата в момента кампания „Любовта е действие”, ние се обърнахме към д-р Димитрова с няколко въпроса, свързани с дейността на кампанията и със спецификата на нейната работа като специалист по репродуктивна медицина и акушер-гинеколог, отдаден на благородната мисия да дарява живот:

Д-р Димитрова, как и защо се съгласихте да участвате в кампанията  „Любовта е действие”, създадена в подкрепа на двойки с репродуктивни проблеми?
Първо искам да изразя голямата си радост за възможността да се включим в благотворителната кампания „Любовта е действие”, организирана  от информационен портал Инвитро България. Безплодието е сериозен проблем на нашето съвремие. Известно е, че около 15 % от двойките у нас имат репродуктивен проблем, а според проучване от 2012 г. двойките с трудности в зачеването в България са около 145 хил. Именно заради значимостта на проблема безплодие тази кампания е много важна, а всяка кампания ангажира общественото внимание и спомага за решаването на наболели въпроси.

Ние от Виена Ин Витро Център се съгласихме да участваме в тази благородна инициатива, защото благодарение на нея българските семейства ще имат достъп до най-модерната терапия в аситираната репродукция, а ние ще можем да помогнем на две двойки в разрешаването на репродуктивния им проблем.

Какъв е интересът към кампанията? Имате ли наблюдения над количеството желаещи да участват в нея и съответно над тези, които искат да бъдат приети във вашия център?
Една част от двойките са се насочили към ин витро процедурата. Много са желаещите и телефоните на клиниката не спират да звънят за уточнения и допълнителни въпроси, свързани с кампанията. Голям е и интересът към другата процедура, която предлагаме - предимплантационна генетична диагностика (PGD).

Разкажете на кратко за безплатната предимплантационна генетична диагностика, която Виена Ин Витро Център ще предостави на една двойка?
PGD се прилага при напреднала възраст на жената, повтарящи се имплантационни неуспехи, тежък мъжки фактор, повтарящи се спонтанни аборти. Чрез биопсия с помощта на специален микролазер се извършва анализ на яйцеклетки или ембриони на етап преди ембриотрансфер. След вземането на материал за анализ ембрионите се замразяват. Това е в унисон с последните световни тенденции за замразяване на всички ембриони, тъй като маточната лигавица може да бъде подготвена по-добре в рамките на последващо лечение. След високочувствителния генетичен анализ само ембриони, диагностицирани като неувредени - без генетични аномалии - се трансферират. 

Чрез генетичната диагностика може да се помогне и на двойки, които вече имат дете с наследствено заболяване, както и на двойки, при които единият или двамата партньори са носители. Дарявайки тази процедура, ние искаме да помогнем на двойка с подобен проблем, така че да увеличим шансовете за раждане на здраво дете.

Какви са наблюденията ви относно посещаемостта на вашия център от семейства с репродуктивни проблеми? Нараства ли броят на семействата, търсещи вашата подкрепа?
Двойките, които се консултират във Виена Ин Витро Център са с различни проблеми: запушени маточни тръби, отклонения в показателите на спермограмата, ендометриоза, хормонални отклонения и нарушения в овулацията, неизяснен стерилитет, намален яйчников резерв. Моят опит показва, че в клиниката все повече са пациентите на възраст над 35 години, а именно над тази възраст яйчниковият резерв при жената започва физиологично да намалява и шансовете за забременяване постепенно се редуцират.

Прави впечетление, че все повече двойки се обръщат за консултация, диагностика и лечение към репродуктивни центрове. През последните години информираността на обществото се повиши благодарение на медии и интернет и все повече хора не се страхуват да споделят проблема безплодие и да потърсят квалифициран специалист по репродуктивна медицина.   

Продължава >>

Как преминава денят на един специалист като вас, работещ в ин витро център?
Работният ми график е много натоварен, включително с професионални ангажименти и в почивните дни. Въпреки това, обаче, мога да споделя, че много обичам работата си и съм изцяло отдадена на нея. Старая се да бъда винаги усмихната и позитивна и да предам тази енергия на нашите пациенти. Специалистът по репродуктивна медицина трябва да бъде не само перфектен лекар с широки познания и практически умения в областта на асистираната репродукция, но и много добре да познава психологичния аспект на проблема безплодие. Много държа да обясня по достъпен начин каква е спецификата на проблема и начините за преодоляването му. За мен няма трудни и лесни случаи – в  индивидуалния си подход отделям необходимото време на всяка двойка. Всеки пациент в ин витро клиниката копнее за най-ценното в живота - да има рожба.- и затова всеки случай за мен е много специален. Взимайки най-доброто от българския и австрийския опит, ние във Виена Ин  Витро Център го прилагаме на практика в работата си.

Eжедневието ми протича с извършване на първични консултации на двойки с репродуктивни проблеми и назначаване на изследвания, ултразвукови прегледи, провеждане на хормонални стимулации, извършване на фоликулни пункции, ембриотрансфери, вътрематочни инсеминации, специфични манипулации, попълване на документация. 

Какво мислите за съвременните технологии, които навлизат все повече в практиката на ин витро специалистите?
От създаването на първото ин витро бебе през 1978 г. репродуктивната медицина непрекъснато се усъвършенства и търпи развитие, повишавайки шансовете за реализиране на бременност. Работи се в много насоки, въвеждат се нови технологии и методики, като в центъра на лечението стои двойката с нейния конкретен проблем. Съвременните технологии в асистираната репродукция са многопосочни и обхващат всички етапи – от диагностиката на стерилитета до реализирането на бременност. Една от последните световни тенденции е именно PGD, която нашият център внедрява, с цел селекцията на неувредени ембриони с хромозомни аномалии и генни мутации и повишаване шансовета за успешна бременност и здраво дете. За оптимизиране процеса на оплождане се прилага метода IMCI, които позволява да се подберат най-добрите сперматозоиди в реално време в зависимост от техните параметри.

Съществуват и други новости - диагностичният тест ERA (Endometrial receptivity array), чрез който при трудни случаи се определя статуса на маточната лигавица и точния момент за имплантиране на ембриона. Time lapse monitoring представлява 24-часово наблюдение на развиващите се ембриони и дава възможност да се проследят особеностите на развитие на ембрионите и да се търсят причини за предишен неуспех. Нова технология, която се разработва понастоящем, е т. нар. митохондриална донация, която предстои да помогне на семейства с митохондриални дефекти – нелечими заболявания, предавани по майчина линия.

Приложението, обаче, на всички тези новости изисква индивидуалния подход да бъде основна черта в терапевтичния план, т.е. приложение на конкретен метод по индикация при определена двойка.

Бихте ли разказали на читателите ни в какво по-точно се състои вашата работа по време на ин витро процедурата?
Ин витро процедурата представлява поредица от няколко етапа. При взето решение за ин витро се започва с хормонална стимулация с инжекции от началото на менструалния цикъл. Дозата и вида на медикаментите, както и стимулационния план ги определям индивидуално в зависимост от статуса на яйчниците и нива на определени хормони. Следват 3-4 ултразвукови прегледи през 2-3 дни за определяне на реакцията на организма към инжекците. При достигане на определени параметри на хормоните и размер на фоликулите се извършва фоликулна пункция под анестезия. В същия ден партньорът  отделя семенен материал и ембриологът извършва срещата на добитите яйцеклетки и сперматозоидите. Ембрионите ги отглеждаме до ден 5 в лабораторията и при наличие на един или два ембриона с перфектно качество, извършваме връщането на ембрионите в тялото на жената, т. нар. ембриотрансфер под ултразвуков контрол. След манипулацията съветвам жените да не спазват режим на легло, а да се върнат към нормалния си ритъм на живот. Десет дни по-късно е теста за бременност.

Искам да отбележа, че непосредственият контакт с лекуващия лекар е изключително важен и че на всеки един етап от лечението пациентите ми имат постоянна връзка с мен.   

Кампанията стартира за втора поредна година. Смятате ли да продължите участието си в нея и занапред в бъдещето?
Виена Ин Витро Център се включва в кампанията на Инвитро България за първи път, но сме отворени за участие и вбъдеще. Водейки се от хуманни подбуди ние вярваме, че ще скъсим пътя на две семейства до сбъдването на най-съкровенната им мечта. А включвайки се с предимплантационната диагностика искаме да помогнем на двойка с по-специфичен и сложен казус.

Разкажете ни за семействата, на които сте помогнали да се сдобият със своя рожба? Има ли такива, с които поддържате приятелски отношения и след голямото събитие; които ви търсят и са ви безкрайно благодарни за подкрепата и грижите, които сте полагали през трудните месеци за тях?
Много са двойките, на които сме помогнали. Една част от тях са се нуждаели само от помощ за индуциране на овулация при жените, при други вътрематочната инсеминация се е оказала правилният ход. При по-голяма част, обаче, ин витрото е бил единствен реален шанс за забременяване. За нас няма трудни и лесни случаи. Към всички пациенти подхождаме индивидуално с отговорност и съпричастност. Грижите не свършват със забременяването. Болшинството жени предпочитат да проследяват бремеността си при специалиста по репродуктивна медицина, който е реализирал бременността. Понякога  износването на бременността се оказва сериозен проблем, а подкрепата – психологическа и медицинска – в този период е изключително важна. След раждане с почти всички поддържаме много близки отношения, чуваме се често, знаят, че винаги могат да разчитат на помощ и съвет. Неописуемо е удоволетворението от щастието, което сме донесли на всяко семейство, когато доведат мъничето с чаровната усмивка. Трудно е да се изкаже благодарност, за най-ценното в живота, затова една прегръдка и сълзи от радост в очите на пациентите говорят много повече.

Вярвате ли в бъдещето на Кампанията? Трябва ли тази хуманна инициатива да продължи в бъдещето и да се превърне в една прекрасна традиция в услуга на всички онези семейства, които жадуват за рожба?
Убедена съм, че кампания "Любовта е действие" има бъдеще, защото ще помага на една част от двойките с репродуктивни проблеми. Тази благородна инициатива трябва да продължи и занапред и да вдъхва кураж и вяра на все повече двойки да търсят пътя за решение на проблема безплодие.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement