Кои са най-влиятелните жени в света днес – и има ли българка сред тях? Научаваме от класацията на престижното списание "Форбс", която към настоящия момент оглавява председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Тя е отличена заради лидерството й по време на войната в Украйна, както и през пандемията от COVID-19. Нейното влияние е уникално - никой друг в списъка не формира политика от името на 450 млн. души, изтъкват авторите на класацията. На второ място сред 100-те най-влиятелни жени за 2022 г. е друга дама от Европа - председателката на Европейската централна банка Кристин Лагард. Третото място е за американския вицепрезидент Камала Харис.

Снимка: Getty Images

Единствената българка в престижната класация е Кристалина Георгиева - управляващият директор на Международният валутен фонд (МВФ), която попада за поредна година сред 100-те най-влиятелни жени в света на списание "Форбс".

"За мен е чест да бъда включена в тазгодишния списък на "Форбс" на 100-те най-влиятелни жени", казва Георгиева, подчертавайки, че е "вдъхновена да бъда сред толкова много прекрасни и силни жени".

Сред 10-те най-влиятелни дами в света за 2022 г. фигурират още имената на Мелинда Гейтс, бившата жена на съоснователя на "Майкрософт" Бил Гейтс, италианският премиер Джорджа Мелони, новият премиер и ръководителката на "Дженерал Моторс" Мари Бара.

Снимка: Getty Images

Коя е Кристалина Георгиева

Кристалина Георгиева е български икономист и преподавател, председател на Международния Валутен Фонд, бивш главен изпълнителен директор на Световната банка, бивш европейски комисар от България и специалист по въпросите на устойчивото развитие, вицепрезидент на Световната банка (от март 2008 до февруари 2010), член на съвета на настоятелите и доцент в катедра "Икономикс" на УНСС, София. Встъпва в длъжност като европейски комисар на 9 февруари 2010 г., когато комисията Барозо II е одобрена от Европейския парламент. Обявена е на 30 ноември 2010 г. за "комисар на годината" и за "европеец на годината" в годишните награди на електронното издание European Voice. Тя е отличена за своите приноси в работата си и по-специално управлението на хуманитарните катастрофи в Хаити и Пакистан.

Снимка: Getty Images

Кристалина Георгиева е родена на 13 август 1953 г. в София. Завършва политическа икономия и социология през 1976 г. във ВИИ "Карл Маркс" (днес УНСС). През 1986 г. защитава докторска дисертация на тема "Екологични политики и икономически растеж в САЩ". Започва научна кариера в УНСС през 1977 г., където се издига до доцент. Гостува в катедрите по икономика на Лондонското училище по икономика (1987 – 1988), както и в Университета на Южния Пасифик във Фиджи и Австралийския национален университет, където води лекции за икономиките в преход. Специализира корпоративни финанси в Масачузетския технологичен институт (MIT) и в Харвардското бизнес училище по учебна програма за кадри на Световната банка. Започва работа в Световната банка през 1993 г. От 2000 до 2004 г. е ръководител на отдел за устойчиво развитие към Световната банка. От 2004 до 2007 г. е ръководител на отдела за Русия, а от март 2008 г. е вицепрезидент на Световната банка по въпроси, свързани с устойчивото развитие.

Снимка: Getty Images

През септември 2016 г. правителството на България издига кандидатурата на Кристалина Георгиева за генерален секретар на ООН. На 5 октомври в гласуването в Съвета за сигурност на ООН, в което за пръв път участва и Георгиева, тя се класира на осмо място. В същото гласуване за генерален секретар на ООН е избран Антониу Гутериш.

Снимка: Getty Images

На 28 октомври 2016 г. Световната банка съобщава, че Кристалина Георгиева ще започне работа в банката като главен изпълнителен директор от 2 януари 2017 г.

Снимка: Getty Images

Вижте как изглежда Топ 20 на най-влиятелните жени в света. >>>

1. Урсула фон дер Лайен

Снимка: Getty Images

2. Кристин Лагард

3. Камала Харис

Снимка: Getty Images

4. Мари Бара

5. Абигейл Джонсън

6. Мелинда Френч Гейтс

7. Джорджа Мелони

8. Карън Линч

9. Джули Суийт

10. Джейн Фрейзър

11. Маккензи Скот

12. Кристалина Георгиева

Снимка: Getty Images

13. Розалинд Брюър

14. Ема Уолмсли

15. Ана Патрисия Ботин

16. Гейл Будро

17. Цай Инг-вен

18. Рут Порат

19. Сафра Кац

20. Мартина Мерц

Вижте целият списък на 100-те най-влиятелни жени в света в сайта на "Форбс".