Омофорът е едно от най-важните и разпознаваеми богослужебни облекла в източноправославната църковна традиция. Носен от епископите по време на литургия и други богослужения, той е символ на пастирската грижа и духовната власт в църковната йерархия.
Произход и значение
Думата „омофор“ идва от гръцкото ὠμοφόριον, което буквално означава „носено върху раменете“. Историческият произход на тази дреха е свързан с овчарския плащ – образ, използван често в християнската иконография, за да представи Христос като добър пастир, който носи изгубената овца на раменете си. Епископът винаги следва този пример, носейки омофора като знак, че той поема отговорност за своето паство.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Какви видове омофори има?
В съвременната практика съществуват два основни вида омофор:
Голям омофор – дълга широка лента от тъкан, която се носи върху раменете и се спуска отпред и отзад. Използва се в началото на литургията и в определени моменти по време на богослужението.
Малък омофор – по-къса лента, която се поставя върху врата и се носи върху фелона. Използва се през по-голямата част от службата, за да осигури по-голяма подвижност на епископа.
Обикновено омофорите са украсени с кръстове и други символи, а цветът им може да се променя в зависимост от литургичния календар.
Символика на омофора - отговорност и единство
Омофорът символизира отговорността на епископа като водач и пастир на вярващите, както и църковното единство. Само епископите имат право да носят специалното облекло, защото то подчертава тяхната роля в поддържането на духовната приемственост.
Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK
Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM
Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK