Изоставеният хотел „Монтана“ се намира в полите на Витоша, малко над кв. Симеоново. До сградата има асфалтов път, който 500 метра по-нагоре свършва в работещия и до днес хотел „Свети Георги“.
Днес думата "хотел" не описва изоставената полуразрушена постройка, но миналото ѝ е било много по-различно и включва почти всички елементи на най-новата ни история - социализъм, Преход, пожар с неизвестен причинител и КТБ...
„Монтана“ всъщност е бивша почивна станция на Профсъюзите. След промените, през 1992 г., тя е одържавена по силата на приет в онези години закон. Така от станция, тя става хотел - един от многото по това време във все още достъпната и гостоприемна Витоша.
Комерсиалната кариера на двуетажната сграда със застроена площ 1200 кв.м приключва през октомври 2001 г., когато на покрива избухва пожар.
Дали пожарът е случаен, дело на зли конкуренти или с цел понижаване стойността на имота, никой не може да каже със сигурност.
След справка в Имотния регистър установихме, че собственик на сградата е Критие ООД. Дружеството е придобило сградата на 20.09.2005 г. след поредица от три бързи сделки, направени през месец.
Тази бърза последователност от сделки се правеше преди години, за да не може някой да оспори т.нар. „заменка“.
Справка в Търговския регистър показва, че Критие ООД е в производство по несъстоятелност, считано от 07.04.2017 г. по искане на КТБ. Повече информация по този въпрос може да се открие тук.
С днешна дата хотелът е в състояние, напълно отговарящо на събитията, описани по-горе - буквално в състояние на разпад, с оголени до тухла стени, избити прозорци и куп места, които могат да се превърнат в смъртоносен капан за невнимателния изследовател.
В момента всеки може да влезе и да пострада от падащи отломки или да падне от някой разрушен балкон. От графитите по стените е видно, че тук често влизат младежи.
Тъй като хотелът се намира на територията на Природен парк „Витоша“, изпратихме запитване кой носи отговорност за обезопасяване на сградата.
От Природен парк „Витоша“ ни отговориха, че те нямат задължение по Плана за управление относно сградния фонд.
Това е странно, защото този сграден фонд е бил предмет на оценка през 2016 г. при актуализация на Плана за управление, където на стр. 64 в Приложение № 5 Сборник Социално икономически аспекти е отбелязано, че:
„От гледна точка на въпросите свързани с капацитета, техническото съответствие, качеството на обитаване, естетическите обемно-пространствени решения се очертават две основни групи:
• на туристическите хижи, реализирани в първата половина на миналия век – малки по капацитет, с преобладаваща ниска етажност – един до два етажа, изградени от естествени материали – камък и дърво, без излишества в обемите, с двускатни покриви с ламаринено покритие. Собственост на БТС и на Столична община; Отчита се тенденция за реновиране – изграждат се вътрешни санитарни възли, подменя се дограма дъсчени обшивки и др.
• на ведомствените почивни бази – реализирани през втората половина на миналия век- със застроена площ и етажност гарантиращи голям капацитет. Към настоящия момент преобладаващата част от същите е собственост на юридически лица по Търговския закон, значителна част от които не осъществяват дейност в тези обекти. Това е основната причина за честа смяна на техните собственици и наематели. Физическото състояние на същите, с малки изключения, е лошо. Не се поддържат, не всички се охраняват, не се почистват околните пространства, с което са подложени на разрушителни въздействия".
От Природен парк „Витоша“ допълниха, че препращат нашия сигнал по компетентност до кметството на районната община, район Витоша, към Столична община.
Ще очакваме отговора на район Витоша и ще ви информираме как и кога институциите ще обезопасят сграда, която се руши вече над 10 години.