От днес по кината тръгна биографичният филм за легендарния британски музикант Елтън Джон. И тъй като преди по-малко от година излезе „Бохемска рапсодия“, който също разказва за живота на легендарен музикант, няма как да не направим паралел между двата филма. Може ли „Рокетмен“ да повтори и дори да задмине успеха на филма за Фреди Меркюри?
Високата летва, която постави „Бохемска рапсодия“
Филмът за Queen беше предопределен да стане хит, но никой не очакваше такъв феноменален успех. Лентата беше една от най-дълго прожектираните, като заради големия интерес много кина, включително в България, го върнаха за втори път само няколко седмици, след като беше слязъл от екран. Създателите на филма спечелиха над 900 милиона долара.
„Бохемска рапсодия“ постигна успех не само в комерсиално отношение. Филмът грабна две награди „Златен глобус“ и четири Оскара, включително за Най-добра главна мъжка роля за Рами Малек.
Ще е трудно за „Рокетмен“ да подобри тези резултати.
Тарън Еджъртън срещу Рами Малек
Когато Рами Малек прие ролята на Фреди Меркюри, беше известен най-вече със сериала си „Господин робот“. Тарън Еджъртън има известна преднина, защото зрителите го познават от високобюджетните и много успешни филми „Кингсмен“.
По-големият плюс за Еджъртън, който изпълнява ролята на музиканта, е това, че Елтън Джон е жив и можеше да му дава съвети. Не само това, но актьорът е получил разрешение да прочете личните дневници на Елтън Джон от периода, за който се разказва във филма.
На премиерата на „Рокетмен“ Тарън Еджъртън сподели кой е бил първият съвет, който е получил от музиканта: „Каза ми да не се опитвам да звуча като него“.
Рами Малек трябваше да се опитва да имитира една легендарна личност, починала преди години, но Тарън има по-голяма свобода за действие.
Елтън Джон срещу Фреди Меркюри
Много по-трудно е да направим сравнение между двамата титани на музиката, въпреки че има доста неща, по които си приличат.
Тук предимството е за Фреди, който вече е покойник от дълго време и образът му е придобил свръхестествен ореол. Елтън Джон е жив и активен, което за голяма част от зрителите ще убие част от магията на филма.
И все пак „Рокетмен“ има шансове да спечели зрителите на своя страна, защото пътят на Реджиналд Кенет Дуайт към Елтън Джон не е по-малко бурен от този на Фарук Булсара към Фреди Меркюри.
„Рокетмен“ срещу „Бохемска рапсодия“
Създателите на „Рокетмен“ са избрали да подходят към историята на звездата съвсем различно от „Бохемска рапсодия“. Докато филмът за Фреди Меркюри беше горе-долу праволинейно разказана история, Елтън Джон е държал неговият живот да бъде показан по по-нетрадиционен и неконвенционален начин.
Една от големите разлики между двата филма е използването на музиката. В „Бохемска рапсодия“ имахме възможност да се насладим на песните на Куин по най-тривиалния начин – изпълнени на концерт или на репетиция. В „Рокетмен“ музиката на Елтън Джон е фон на историята, за да подчертае, че всичко, което му се е случило, е дало своето отражение в творчеството му. На моменти филмът почти се превръща в мюзикъл.
Този по-разчупен начин на изразяване със сигурност ще допадне на критиците, но дали ще се хареса и на публиката? Успехът на „Ла Ла Ленд“ показа, че зрителите нямат против филми, в които героите пеят и танцуват, така че вероятно ще оценят и нестандартния разказ за Елтън Джон.
И въпреки че нов феномен като „Бохемска рапсодия“ е малко вероятен, „Рокетмен“, който получи бурни аплодисменти на фестивала в Кан, със сигурност ще е филм, за който ще говорим дълго.