"Виктория" е новият театрален проект на режисьора и драматург Йордан Славейков, поредна авторска пиеса за режисьора. Осем професионални актриси от осем различни държави - Северна Македония, Беларус, Грузия, Русия, Латвия, Украйна, Швейцария и Великобритания, заснемат с видеокамери монолози от пиесата. 

"По време на пандемията спря и моят вътрешен свят на творец. Но разбрах, че мога да се възстановя, само ако работя. Свободни артисти се организирахме в групи, излъчени бяха преговарящи с Министерство на културата, с тяхна помощ държавата забеляза сектора. Бяха издействани субсидии за проекти, социални стипендии, а аз лично успях да напиша и пиесата си "Виктория", споделя Йордан Славейков.

Той разказва, че въпреки на онлайн театъра да му липсва характерното за хилядолетния театър човешко присъствие, пандемията го е провокирала като творец да мисли по нов начин.

Виктория е рожба на пандемията. Героинята е неуспяла куклена актриса на 40 г. от малко провинциално градче. Отказва се от театъра, но се явява на театрална сцена, защото има какво да разкаже. И нейната лична история е шокираща в много аспекти. Тя няма за цел да шокира никого, но привидно е скандална, защото има намесени изневери, страсти, похот, насилие. Цялото действие в монодрамата е отчаян опит на една жена да се разбере с майка си. 


"Конфликтът майка-дъщеря много ме е занимавал. Аз съм на мама детето и съм виждал колко трудни са били отношенията на майка ми и сестра ми. Говорил съм с редица мои приятелки  и колежи, огромен процент от тях са имали нелесни отношенията с майките си", разказва режисьорът. 

Според Йордан Славейков в основата на проблема е, когато дъщерята се чувства необичана и неподкрепена. Във "Виктория" дъщерята и майката не могат да се разберат по един въпрос. На едно новогодишно парти дъщерята е изнасилена от гаджето си, за когото после се омъжва. Но майка й я пита сигурна ли е, че е имало насилие, и че женското "не" често е "да" за мъжете.

Пиесата разглежда проблема как може да се взриви един човешки живот и една човешка съдба, когато в критичен момент една майка не вземе страната на дъщеря си. 

"Избрах темата за насилието, защото насилието над жени не спира. Не само в България, а навсякъде по света. Жената често е поставяна в позиции на зависимост по социално-родови, етнически, религиозни причини. Най-често мъжете упражняват насилие над жените. Избрах  друга гледна точка в монодрамата си. Какво се случва, когато най-близкият човек на жената - майката, мислейки и вярвайки, че прави най-доброто за детето си, вреди. И в настояването си, че нейното добро е единственото добро, забравя да обича дъщеря си", коментира авторът на монодрамата "Виктория".

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement