Разменям моя за твоя
Чували ли сте за инициативите за доброволно споделяне на книги, в които давате ваша, намирате друга, която искате да прочетете, и така до безкрай. Така се получава едно своеобразно книжно пътешествие, в които книгите вместо да стоят и да събират прах на рафтовете, обикалят от ръка на ръка и изпълняват основната си роля – да бъдат четени.
Освен размяната на точно определени места, книгите могат да се предават по предварително изготвен от собственика списък с желаещи да я прочетат. След като прочете книгата, всеки трябва да я изпрати към следващия в списъка. Когато всички вече са я прочели, последният я връща на собственика.
Библиотеката на пътуващите книги
Според социологическо проучване от 2011 година българинът купувал средно по половин книга годишно. Хубаво е, че тези данни са на принципа средно аритметично и че има хора, които купуват и четат в много по-големи количества. Ако и вие сте от тях, може би вече знаете какво е буккросинг. Ако все още не сте разбрали, продължавайте да четете тази статия.
Така нареченият буккросинг (от англ. bookcrossing – кръстосване на книги) се изразява в свободната размяна на книги между хора, които по принцип не се познават. Това е удобен начин да се отървете от старите книги, защото боклуците за един са съкровища за друг. Но това е и начин да доставите на някой друг същото удоволствие от четенето на книга, каквото сте изпитали и вие самите, докато сте "изяждали" страниците.

Къде?
Много магазини и заведения в по-големите градове на България предлагат подобна услуга. Водещият принцип на повечето от тях е Recycle, reduce, reuse. Такива са някои магазини за дрехи втора употреба, чайни, сладкарници, магазини за ръчно изработени дрехи, бижута и подаръци
Ето кратък списък на местата в София, в които може да оставите и да си вземете книга:
- Sedgwick shop – магазин за секънд хенд прелест и изящество
- Чайна Veda house
- Читалнята на книжарница ЛИК
- Заведението Coffee House
- магазин Роклички и панталонки
- сайтът bookcrossing.hit.bg
Допълнете списъка, ако и във вашия град има подобни места и инициативи.
Отивате с вашия екземпляр, оставяте го, а в замяна – вземате книга, която ви е харесала. След вас ще дойде някой друг, който ще търси точно книгата, която сте оставили. И така, без да разберете дори, сте се включили в една голяма кауза, направили едно добро дело.



Какъв по-приятен повод да се запознаем от приятна книга?