"Една лястовичка пролет не прави". Може да си мислите, че това е фраза от Уилям Шекспир или друг велик поет. Звучи сякаш би трябвало да е така. Всъщност е от книгата на Аристотел "Никомахова етика", наречена така, защото я посветил на своя син Никомах. Смисълът е, че точно както е нужно пристигането на повече от една лястовица, за да се докаже, че пролетта е настъпила, и повече от един топъл ден, така и няколко мига удоволствие не са равни на истинско щастие. За Аристотел щастието не било въпрос на краткотрайна радост", пише Найджъл Уорбъртън за истинското щастие според Аристотел в "Малка история на философията".

В Деня на щастието - 20 март, ви предлагаме да научите как да бъдете щастливи от книгата „Да мислиш като Аристотел“ от британския учен и професор в Кингс Колидж в Лондон Едит Хол. 

Днес щастието е най-котираната валута. Всички искат да са щастливи. Обективно или субективно ли е щастието? От благополучието ли зависи или от умението да се наслаждаваме на живота? Философите и изследователите са разделени по тези въпроси, обясня Едит Хол.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Аристотел е първият философ в света, който изследва субективното щастие, и разработва сложна програма за постигането му от всеки човек. Тази програма е толкова солидна, че е валидна и до днес.

Етиката на Аристотел говори за всичко, което тормози днешния човек и всичко, което той се опитва да постигне – да се реализира; да открие смисъла на живота си; да намери онова нещо, което да го движи напред и да му носи удовлетворение и наслада.

Щастието за Аристотел не е хедонизъм, а оползотворяване на човешкия потенциал по пътя към съвършенство. Удовлетвореност от собственото поведение, от начина, по който общуваш и направляваш живота си, а тук влиза и елемент на действие.

„Аристотел вярва, че ако обучаваш себе си в доброта, ако работиш върху добродетелите си и контролираш пороците си, ще откриеш, че усещането за щастие идва от това постоянно да постъпваш правилно“, пише Хол.

Като преподавател на Аристотеловата философия Хол взема неговите трудове, тези и концепции, за да ги приложи към обикновения живот на хората тук и сега. Освен че познава в дълбочина работата на античния учен, Хол посещава местата, по които е живял той, за да усети по-добре неговите преживявания. Така създава едно страстно и интересно проучване на философията му, която говори за добродетелта, работата, приятелството, природата, Бог, смъртта и най-вече щастието.