Изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция", която изследва културните отношения между траките и техните съседи в продължение на две хилядолетия, бе открита в музея "Гети" в Лос Анджелис.
Древна Тракия (обхващаща днешна България и части от Румъния, Гърция и Турция) е била дом на племенна култура, чиито представители са били известни с уменията си на воини и конници, както и с богатството си от благородни метали. Траките произвеждали превъзходни златни, сребърни и бронзови изделия, използвани за разнородни дейности като война, езда и банкети. Тази изложба представя много предмети, открити в тракийските земи в наши дни, които хвърлят светлина върху тази малко позната култура и взаимодействието ѝ с Древна Гърция, Персия и Рим в продължение на две хилядолетия.
Експозицията, която ще продължи до 3 март 2025 г., включва над 200 предмета, сред които изкусно изработени метални изделия от злато, сребро и бронз, керамика, надписи, каменни релефи и други произведения на изкуството, показващи Тракия и връзките ѝ с други древни култури в Средиземноморието и отвъд него.
Вечерта започна с музика от струнен квартет, който изпълни произведението Earth ("Земя") на композиторката Пенка Кунева. То е специално написано по повод откриването на изложбата и бе изпълнено от българските цигуларки Благомира Липари и Боряна Попова, от американската виолистката Ариана Солотоф и от арменския челист Дарик Терзян.
Това е третата част от поредицата "Класическият свят в контекст" на музея "Гети", която изследва разнообразните форми на взаимодействие, свързващи Древна Гърция и Рим с други култури от Средиземноморието, Близкия изток и други региони, заяви директорът на музея Тим Потс на церемонията по откриването ѝ.
Предишните изложби изследваха отношенията на класическия свят с Египет (2018 г.) и Персия (2022 г.) – култури, които са географски отделени от Гърция и Рим съответно от Средиземно море и от Сирия-Месопотамия, добави Потс.
"Бог е надарил човек с едно невероятно качество - да мечтае. Този дар не е дал на нито едно друго създание на света. И ние мечтаехме преди няколко години точно тук, в музея "Гети" да се чуе на български език за откриването на една невероятна изложба", каза в приветственото си слово вицепрезидентката на България Илияна Йотова. "Изложба, посветена на един древен народ. Изложба, която говори много - не само с тези изящни предмети, които ще видите след малко, а за една определена душевност. Говори за хора, които са имали усет към красивото, към природата, към себе си", допълни тя.
"Древните траки - неизследван народ, за който само ние българите и нашите съседи говорим с легенди. Но говорим така, че всеки, който надникне в тяхното наследство, както ще надникнете вие, може да състави своята легенда и своя разказ", каза Йотова.
"Когато преди година и половина подписах договора за изложбата в музея "Гети", не съм подозирал, че ще имам късмета и щастието да присъствам на откриването. Представянето на тракийската цивилизация е нещо невероятно. Ние имаме много да се учим от нея" каза за БТА служебният министър на културата Найден Тодоров.
След церемонията гостите се отправиха групово към построената в началото на 70-те години сграда, вдъхновена от архитектурата на древноримските богаташки извънградски къщи. Докато посетителите сновяха между галерията с мраморен под и зелени стени и мястото, обособено за коктейл, талантливият струнен квартет продължи изпълненията си в атриума на Вила "Гети".
Тя носи името на Дж. Пол Гети (1892-1976 г.), американски петролен магнат, смятан за най-богатия човек в света към момента на смъртта си, посочва енциклопедия "Британика". Притежава контролен пакет акции в петролната компания "Гети" и в близо 200 други концерна. През 1953 г. основава музея "Гети" в Малибу, западно от Лос Анджелис, където излага много от предметите на изкуството, които е събрал през живота си. Гети, който умира през 1976 г., завещава по-голямата част от състоянието си на настоятелството на музея. Тръстът "Гети" се превръща в голяма филантропска фондация и построява център "Гети" - културен комплекс в Лос Анджелис, открит през 1997 г.