Нали си спомняте Мария Попова? Представяли сме ви я като една от българките, за които трябва да знаем и с която се гордеем изключително много. Преди време от huffingtonpost.com направиха номинации за достойните и интелигентни дами в интернет пространството. Е, измежду всички тях попадна и Мария.

Оттогава следим с интерес нейния блог Brain Pickings, в който тя винаги предлага преинтересни материали, които четем със затаен дъх. Попаднахме на интересен пост от май тази година, в който главен герой е чаят, а авторът, който представя своите 11 златни правила  за перфектната чаша чай, е небезизвестният писател и журналист Джордж Оруел.

Преди да се впуснете в превода на златните му правила, имайте предвид, че той е британец, а британците боготворят и смятат пиенето на чай за най-британския сред британските ритуали. А, и го пият задължително с мляко – нещо, което за нас изглежда повече от странно.

Джордж Оруел
Снимка: Уикипедия

Правилата на Оруел са извадка от есето „A Nice Cup Of Tea”, написано през 1945 г. и включено в антологията от 1968 г. George Orwell: As I Please, 1943-1945: The Collected Essays, Journalism & Letters, Vol 3. Приятно четене и успях с чая :)

На първо място - трябва да се използва индийски или цейлонски чай. Китайският чай има преимущества, които не трябва да бъдат пренебрегвани в днешно време – той е икономичен и не може да се пие без мляко – но той не е достатъчно стимулиращ. Човек не се чувства по-мъдър, по-смел или по-оптимистичен, след като пие от него. Всеки, който е използвал фразата „чаша хубав чай” знае, че става дума за индийски чай.

На второ място - чаят трябва да се прави в малки количества – това е, в чайник. Чаят, направен в големи съдове винаги е безвкусен, докато чаят направен в чайник има текстура и вкус. Чайникът трябва да е направен от порцелан или керамика. В сребърните чайници чаят не става хубав, а в емайлираните става още по-лош, но пък е достатъчно любопитно, че в калаените чайници (които са рядкост в днешно време) чаят не става толкова лош.

На трето място - чайникът трябва да се затопли предварително. По-добре е да го поставите върху печката, отколкото да го направите по обичайния начин – да го полеете с топла вода.

На четвърто място - чаят трябва да бъде силен. За чайник, който побира един литър и ако ще го пълните почти догоре, шест препълнени  супени лъжици са чудесно количество чай. Във времена на недостиг това не е идея, която може да се реализира всеки ден, но аз твърдя, че една чаша силен чай е по-добра от двайсет чаши слаб чай. Всички истински любители на чая не само обичат той да е силен, но и с всяка изминала година той да става още по-силен – факт, който се признава от пенсионерите.

На пето място - чаят трябва да се постави направо в чайника. Без цедки, торбички или други приспособления, които да „затварят” чая. В някои страни чайниците имат малки кошници, висящи под чучура, които улавят листата, за които се предполага, че са вредни. Всъщност можем да консумираме такива листа в значителни количества, без това да ни навреди.

На шесто място – водата от чайника трябва да се изсипе в каната за чай, а не обратното. Водата трябва да е кипяща, когато това стане, така че чайникът трябва да се държи на огъня, докато дойде време за наливане. Някои хора казват, че трябва да се използва вода, която е кипната току-що, но аз никога не съм забелязал да има някаква разлика.

На седмо място, след като чаят е направен, някой трябва да го разбърка, или по-добре да раздруса чайника добре, след което да остави листата да се отаят.

 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement