Много жени съобщават за засилен косопад след прекарана ковидна инфекция. А косата е част от външния вид на жените, която придава особена женственост и очарование. Затова и засилената й загуба действа на емоционално ниво и може дори да отключи паник атаки. 

Лариса Сафонова, дерматолог и трихолог, споделя някои съвети как да възстановим косата си от косопада. 

Защо косата ни пада?

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: iStock

Космените фоликули са в основата за косата. За да расте добре, тя има нужда от енергия, кислород и хранителни вещества (витамини, аминокиселини и минерали). Способността й да се възстановява зависи изцяло от задоволяването на нуждите на това, от което е изградена, кактои от достатъчно кислород.

При някои хора симптомите на хипоксия и микроциркулаторни нарушения продължават доста дълго време. Ако температурата е била висока по дълго време или са приемани медикаменти за лечение, те ъсщо могат да повлияят на вида и растежа на косата. Непълноценното хранене и загубата на тегло по време на болестта, както и стресът също са важни фактори. 

Поради това приблизително 1 1/3, а според някои доклади и половината от заразените, независимо от тежестта на инфекцията, проявяват симптоми на нарушен растеж на косата след 2-10 седмици. основният симптом е коспад и повишена чувствителност или сърбеж на скалпа.

Става дума за засилен косопад, при който всеки ден се губят по 150-200 или повече косъма. Това може да предизвиква остри паник атаки.  

Как да възстановим косата си? 

Възстановяването на загубения обем на косата отнеме дълго време. В повечето случаи намаляването на изразения косопад започва едва 2-4 месеца след началото на лечението, а пълният обем се възстановява след 6-9 месеца. Желателно е да се избере комплекс от мерки за възстановяване, заедно с лекуващ лекар.

Лечението обикновено е комплексно, за да се коригират нарушените нива на микроелементите, витамините и аминокиселините.

 

Снимка: iStock

Витамини и добавки

Обикновено се избират комбинирани таблетки, които подпомагат организма отвътре. Да разчитате само на шампоани и балсами не е добре, тъй като те имат само външно влияние върху скалба или косъма

Стимулатори

Серуми за ускоряване на растежа, както и такива, които енергизират скалпа са едни от добрите решения. На пазара има варианти с различни текстури, разфасовки и дизайн. Повечето от тях са спрейове или с капкомери. Така може да поставите точната доза на конкретното място. 

Регенеративни процедури

Ако косопадът е много обилен, е добре да се комбинира с физиотерапевтични процедури - лазерна терапия, магнитотерапия, LED светлина. Мезотерапиите също са подходящи, тъй като доставят коктейл от витамини в скалпа. Задължително след такава процедура се прави кратък масаж на скалпа, за да се разпредели равномерно препарата. 

Снимка: iStock

Шампоани и балсами

Това е основната грижа за косата отвън. Полезните им съставки обикнове правят тънък филм около косъма, като по този начин го предпазват от външни агресивни влияния. Така се запазва и неговата цялост, за да няма последващи накъсвания. Този вид грижа предпазва и от преждевременно признаци на стареене на косъма и нормалириза омазняването на скалпа. Това също може да са фактори за загубата на косата. 

Ампули 

Едни от основните активни съставки срещу косопада са прокапил и аминексил. Те се съдържат в различните марки ампули. някои от тях са с дълъг апликатор за нанасяне. Ампулите се втриват в основата на косата и обикновено са без изплакване. Ампулите блокират основните причинители на алопецията и видимо сгъстяват косата. Те имат способността да регулират цикъла на растеж на косата. Понякога това е основна причина, защото между падането на старата коса и порастването на нова остава по-дълъг период, заради който именно скалпът започва да изглежда оредяващ. 

Домашни маски

За укрепване на косата добре действат природни съставки като отварта от маточина, мащерка, листа и корени от репей, масло от кимион, лавандула и коприва. 

Ето няколко варианта на домашни маски:

Подхранваща маска за косопад с глина

Смесете 3-4 с. л. от глината с вода до получаването на гладка паста и оставете за няколко минути, докато набъбне. Втрийте дебел слой от маската в косата и скалпа. Останете така в продължение на 10-15 минути и измийте косата. Тази маска е подходяща за всички типове коса. Тя регулира производството на масло и лекува еднакво суха и мазна коса. Едновременно с това порите поемат важни минерали и други хранителни вещества.

Снимка: iStock

Възстановяваща маска срещу косопад с авокадо и яйце

Смесете 1 авокадо с миксер и прибавете 1 жълтък. Разбъркайте добре и нанесете получената паста на главата. Тази маска оказва лечебно и възстановяващо косъма въздействие и е благодатен еликсир за изтощената и суха коса.