Всяко боледуване и употреба на антибиотици, намалява количеството на полезните бактерии в червата. Естественият баланс се нарушава и се увеличават болестотворните гъбички, хеликобактер пилори, гнилостните ентеробактерии и техните токсини. Човек започва да се оплаква от болести на стомаха, тънкото и дебелото черво. Често това е причина за различни алергични реакции, защото в 70% активно работещата имунна система зависи от функционирането на нормална чревна микрофлора.
Възстановяване на полезните микроорганизми
в храносмилателния тракт, които осъществяват процесите на разграждане на храната и усвояването на градивните вещества, е възможно с консумация на кисело мляко и другите млечнокисели продукти.
Полезното действие идва от лактобацилус булгарикус - млечнокиселите бактерии
Руският микробиолог д-р Иля Мечников е обяснил преди повече от едно столетие дълголетието на българите в миналото с редовната консумация на традиционното кисело мляко.
Силният пробиотичен ефект на киселото мляко се изразява във възстановяване на нормалната резорбция на хранителни вещества и витамини от чревната лигавица. То се препоръчва на хора с анемия, активно спортуващи, изтощени след боледуване и хора със запек.
От нови изследвания върху връзката черва - мозък резултатите показват, че пробиотиците могат да влияят на мозъчната дейност. Проф. д-р Кристен Тайлиш от Калифорнийският университет в Лос Анжелис описва полезни ефекти при безпокойство и синдрома "дразнимо черво”.
Изследването включвало 36 жени без психични и стомашно-чревни проблеми. Учените установили връзка между промяната в микрофлората на червата с промяна в реакциите и поведението.
Киселото мляко е здравословна алкализираща храна
Разбира се има и алергия към киселото мляко, но това се разпознава бързо от специалистите.
Препоръчва се да се консумира самостоятелно
Освен източник на калций и протеини, киселото мляко стимулира фагоцитозата, подпомага развитието на нормалната чревна флора, спира развитието на стафилококите.