Шалотът – персийски вид лук, може да увеличи ефекта от съществуващото антибиотично лечение срещу туберкулоза, ако изследователите успеят да извлекат неговите свойства.

Изследователският екип от лондонски учени провежда тестове върху четири различни молекули от шалота. Туберкулозата е заразила 490 000 души само през 2016 година. Учените търсят нови антибактериални средства, които са достатъчно мощни, за да ги превърнат в лекарства. Изследването върху лука още е в начален етап и ще последват клинични изпитания. Към момента персийският шалот е най-обещаващият кандидат.

Благодарение на откритието, може да се увеличи ефектът от съществуващото антибиотично лечение и да се предотврати привикването към антибиотиците.

„Естествените продукти и микроби от растението имат огромен потенциал като източник на нови антибиотици“, коментира професор по фармацевтика и биохимия, част от екипа.

Природата е невероятно изобретателен химик и вероятно растенията произвеждат тези химикали като защита срещу микробите около тях самите. Така пазят себе си и помагат на хората.

 

Антибиотиците се употребяват прекалено много и това води не само до привикване, но често и до натравяне на организма. Изследователите искат молекулите, тествани в лабораторията, да се комбинират успешно със съществуващите антибиотици и да образуват нови лекарствени продукти против туберкулоза.