Често обвързваме лятото с любимите си разхлаждащи напитки. От лимонади до коктейли всичко в менюто върви ръка за ръка с жаркото слънце. Една от любимите напитки на множество хора е фрапето. Балансирана комбинация от мляко, кафе и пяна е определението на майсторското фрапе. Какво обаче знаем за една от основните му съставки, а именно разтворимото кафе. Въпреки популярността му, много хора не знаят всъщност как се произвежда и какво съдържа.
Разтворимото кафе всъщност представлява химически преработени кафени зърна, които добиват форма на прах или и гранули. Разтворено в гореща вода, донякъде напомнят вкуса на истинското кафе. Но как се появява то?
Създадено е от японския учен Сатори Като през 1901 г. Има теория, според която проектът за разработване на кафе напитката е на британската армия по време на Първата световна война. Целта е била да се създадат продукти, който могат да бъдат приготвяни бързо и лесно в некомфортните условия на фронта. По същата причина се появяват и сухото мляко, яйченият прах и концентрираният бульон. Малко по-късно, а именно през 1909 г., в САЩ започва да се произвeжда разтворимото кафе за масова продажба на марката “Red E Coffee”. То обикаля американските пазари 30 години, но след това Nescafe бързо я изместват. След Втората световна война, разтворимото кафе добива масова популярност.
Но какво представлява то? Произвежда се от кафеен прах, получен от нискосортови бракувани препечени зърна, който след това се обогатява с ароматизатори, стабилизатори, консерванти, оцветители, вкусови добавки и изкуствен кофеин. Прекрасно начало на деня, нали?
Сложният химичен състав на напитката затруднява обработването на веществата в организма. Това е причината кофеинът от разтворимите кафе напитки да се извежда след цели 10 ч., докато при нормалното кафе периодът е 2-3 ч. В разтворимото кафе има едва 15% кафени зърна. Дори и малкото количество натурално кафе, което се съдържа в разтворимото, губи полезните си вещества по време на обработката.
Едно от най-негативните влияния на разтворимото кафе е повишаването на киселинните нива в организма, поради което не се препоръчва за хора с възпаления на стомашно-чревния тракт. То също така пречи на храносмилането, защото разрежда стомашния сок и по този начин нарушава ферментацията в стомаха.
В случай че не можете да си представите летен ден без разхлаждаща кафе напитка в следобедните часове, то заменете фрапето с Фредо капучино и ще получите също балансирана комбинация на вкусове, но този път полезна. То се приготвя с кафе, прясно мляко, лед и захарен сироп по желание.
Ако сте фен на кафето и искате да разберете повече за различните сортове, разгледайте тук > >