Грипната епидемия не ни подмина и тази година. Щамовете „Хонконг“ и Мичиган“ и „Ямагата“  са различни, но симптомите при пациентите са повторяеми. Малки и големи страдат от главоболие, висока температура, нестихваща кашлица и болки в мускулите. Специалистите съветват да бъдете стриктни по отношение на хигиенната си, проветрявайте често помещенията, особено ако в тях се събират повече хора и дезинфекцирайте местата, които може да са били в допир с болни. Ако сте здрави не носете хириргична маска. След час-два носене тя се увлажнява и вече няма предпазното действие, на което всички разчитаме. Но задължително я слагайте, ако вече сте болни, за да спрете разпространението на заразата.  

Как да подсилите имунитета си по време на епидемия? Храните не са панацея, но с тях можете да укрепите имунната си система, както и да изкарате грипа по-леко, ако вече сте се заразили.

Увеличете приема на зеленчуци и плодове, които са богати на витамини А,С,B6 и K. Хапвайте или приемайте хранителни добавки с магнезий, калий и желязо. Освен в традиционно приеманите лимони и ябълки, къде да откриете тези полезни „войници“?

Суров чесън - Алиса Руми (RD, и говорител на Академията по хранене и диететика), веществото в чесъна, което ще прогони вирусите, е  алицинът. Именно той е отговорен за неговите антимикробни и антибактериални свойства. Изследвания показват, че хората, приемащи  чесън, прекарват настинките много по-леко, в сравнение с тези приемащи лекарства с плацебо. Чесънът подпомага здравословната чревна флора, която отвежда от организма токсините, бактериите и вирусите. Активните съставки действат най-силно, когато ядете истински, суров чесън.

Снимка: iStock

Корен джинджифил – може да консумирате настърган и залят с мед. Ако е твърде лютиво, подсладете с още мед. Добавяйте тънки шайби джинджифил в чая и салатата си. С него може да поръсите пържените картофи и да сложите в маринатата на меса и риби. Сушените джинджифилови парченца нямат силата на свежия корен. Освен това повечето са дехидратирани с химикали и подсладени с бяла захар, което не е полезно за организма.

Джинджифилът стимулира кръвообращението и помага да предпазите синусите и белите дробове от слуз.

Грипа можем да атакуваме с... бактерия. В случая става дума за лактобацилус булгарикус. Ще си го набавите с няколко лъжици кисело мляко с жива закваска. Ако можете да си подквасите домашно кисело мляко, ежедневната му консумация ще бъде вашата лъжица здраве всеки ден. Ще подсилите действието на млякото, ако в 1 ч.ч. добавите 1 ч. л. пчелен прашец. Оставете го да престои известно време така, за да може пчелният прашец да ферментира и да бъде максимално полезен.

Кресон, мента и лимонова трева – подправки, които носят лека лютивина и свежест в себе си. Поръсете ги върху салатата си щедро или добавете във фреша и смутито си. Това са най-лесните начини за консумиране на по-голямо количество от тези подправки. Имайте предвид, че две листенца мента, сложени за украса в супата, няма да повлияят по никакъв начин върху организма и здравето ви.

Снимка: Thinkstock/ Guliver Photos


Сладките картофи са източник на витамин А, който играе ключова роля в поддържането на здравето на лигавичните повърхности, включително вътрешността на носа и стомашно-чревния тракт. Поддържането на здрави мембрани е ключово за поддържане на чистота от инфекции навсякъде. Препоръчително е да увеличите консумацията им, ако страдате от хрема.

Бейби спанак, рукола, салата Лоло Росо, рукола – това са основните и най-често предлагани в магазинната мрежа зеленолистни зеленчуци. Колкото по-тъмни са, толкова по-висока е хранитлената им стойност. Те са източник на много витамини, които ще ви помогнат в борбата с грипа. Най-добре е да комбинирате зеленолистните с чесън. Препоръчително е да ги консумирайте сурови. Когато се готвят, те се свиват, което намалява обема им.

 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement