В приятна компания, на празнични обеди и вечери чаша отлежало червено вино създава добро настроение с последващо спокойствие. Персийска легенда разказва как били открити вълшебните качества на ферментиралия гроздов сок - принцесата, която загубила благоволението на своя баща, решила да се самоубие като изядя купа с гнило грозде, но вместо това се унесла в дълбок сън и забрава. Когато се събудила, тя променила своето отношение и се сдобрила със своя баща.
Съвременни изследвания доказват, че една чаша качествено вино може да даде на организма полезни вещества за здравето. Още през 90-те години френският лекар Серж Рено доказва, че във Франция има 40% по-малко инфаркти, отколкото в САЩ. Той обяснява този факт с консумацията от французите на по-големи количества вино. Съдържанието на антоциани в червеното вино защитава кръвоносните съдове от образуване на холестеролови плаки и предотвратява свиването им при стрес, респ. намалява високото кръвно налягане.
Умереният прием на червено вино е в основата на терапевтични планове в борбата със стареенето. Съвременните учени смятат, че нормата за употреба на вино е от една до три чаши заедно с храната. За жените това количество е до 150 мл. Тъй като в червеното вино се съдържа мелатонин, то се превръща в лечебно средство срещу появата на бръчки. Козметични фирми вече и у нас го добавят към продукти за лице, ръце и тяло.
Виното стимулира метаболизма и подпомага процесите на отслабване. Полифенолите по-точно техния представител - ресвератрол, съдържащ се в семената на червеното грозде, притежава противовъзпалителни свойства и сила да неутрализира свободните радикали. Ресвератролът е като собствен антибиотик на лозата за защита от вредните UV - лъчи, бактерии, гъби. В червените вина Мерло и Каберне совиньон се съдържа най-голямо количество ресвератрол.
Културното отношение към виното не е снобска приумица. До днес основната цел на винопроизводителите е да получат напитка, която съчетава гама от приятни и интересни вкусови и обонятелни характеристики.
Червеното вино се сервира със стайна температура. Добре е да се отвори бутилката 1 час преди консумация и да се налее в декантер или кана, за да може виното да "диша". Не е прието чашата за вино да се пълни догоре. Трябва да се държи за столчето, за да не се повлияе на температурата на напитката. Вкусът на виното не трябва да надделява над този на ястията и обратното.
Съвети при сервиране на виното прочетете в следващата статия: