Изразете гнева си по начин, с който не атакувате другите и не правите нещата още по-лоши. Това е деликатен баланс, който може да се усвои:
1. Отпуснете напрегнатите мускули на лицето, на раменния пояс, на цялото тяло. Освободете се от суровата поза, сякаш сте глътнали бастун.
2. Направете две дълбоки вдишвания и издишвания. Напрежението със сигурност ще намалее. Това специалистите наричат "умствена пауза”.
3. Не действайте, докато не почувствате контрол над вашите чувства. По-добре се махнете от ситуацията до успокояването ви.
4. По-трудно се контролират емоциите, когато сте уморени и гладни.
5. Когато се появят гневни мисли, спрете ги и ги анализирайте. Това истина ли е? Това логично ли е? Използвайте здрав разум, за да сте сигурни, че реакцията ви не е пресилена.
6. Когато се влудявате от някого, спомнете си: "Тази личност е човек като вас”. Поставете се на нейното или неговото място и разберете ситуацията от другата гледна точка.
7. Когато сте готови за разговор, бъдете честни, спокойни и самоуверени. Кажете как се чувствате и от какво се нуждаете, но без да подценявате другия човек и без иронични забележки.
Тази психологична техника отнема време. Стремете се към това, дори и да не смятате, че сте символ на мира и спокойствието.
Гневът е естествена емоция, но неконтролираният гняв може да доведе до болести
като инфаркт и инсулт. Още повече, яростните изблици могат да попречат на професионалните ви и лични взаимоотношения. За щастие човек може да се научи да управлява своите чувства и така да запази благополучието си.
Гневът е проблем в следните случаи:
- Изпитвате ярост при най-малка неприятност.
- Мислите хората около вас за неспособни.
- Действате агресивно, наранявате или заплашвате другите хора.
Ако някоя от тези прояви се отнасят за вас, консултация с психотерапевт би могла да ви помогне да научите повече за собствените ви емоции и начините да се справите с тях.