Някога чудили ли сте се как никотинът ни въздейства и защо потиска чувството за глад?
Е, вече отговорът е известен. Изследване, ръководено от университета в Йейл, установи, че никотинът активира определени неврони в хипоталмуса. Обикновено те са тези, които „казват” на тялото кога е сито и кога има нужда от обяд, съобщава БГНЕС, цитирайки Марина Пичиото, (професот по невробиология и фармакология в Йейл).
"Много хора казват, че няма да откажат цигарите, защото ще напълнеят. Нашата цел е да им помогнем да запазят теглото си, а на онези, които не пушат - да помогнем в борбата им със затлъстяването".
Как е било установено всичко това? Макар за първоначално обявените данни да са били изучавани мишки, все пак учените се надяват, че подобни рецептори могат да бъдат изолирани и при човека.
Серията от експерименти показала, че експериментално лекарство за лечение на депресия може да включи определен никотинов рецептор, който от своя страна задвижва подмрежа от неврони в хипоталамуса – наречени про-опиомеланокортин или POMC клетки. Те най-общо ще "съобщават" на мозъка, че времето за хранене е приключило.
Рецепторът обаче се оказал независим от онези, които отговарят за силното желание за никотин у пушачите.
-
Горещините и диабетът: Повишен риск и нужда от допълнителна грижа
-
Синдромът на съвременната жена: Хипотиреоидизмът зад маската на стреса
-
Очите говорят: какво се променя след 40 и защо не бива да го пренебрегваме
-
Стартира лятната стажантска вълна в Кока-Кола ХБК България и Центъра за споделени услуги на компанията