За много от нас приемането на сладки напитки и храни е по-скоро лош навик, отколкото необходимост. Особено, когато сме на диета, често се чудим дали наистина напълно трябва да изоставим захарта и да минем на подсладител?
Знаем, че консумирането на храни и напитки със сладък вкус стимулира апетита и носи празни калории. Логично е да ги избягваме, ако целта ни е да загубим тегло или да поддържаме добра форма. Най-добре е просто да се откажем от сладкия вкус, но ако все пак ни е много трудно да кажем ‘’не’’ на захарта в кафето или на сладкия шейк след работа, има няколко опции, които няма да саботират усилията ни.
Факти и алтернативи:
Захарта е естествен продукт. Ако е нерафинирана и в малки количества, няма да застраши режима за отслабване, тъй като има ниско калорийно съдържание - 1 чаена лъжичка захар съдържа едва 15 килокалории.
За сравнение - 1 чаена лъжичка мед съдържа 20 килокалории, но пък носи специфичния аромат на мед, който изпълва сетивата и засища.
Друг естествен и много вкусен подсладител е меласата, по-добре позната като петмез. Макар че има идентично количество калории с меда, тя съдържа и елементи, важни за здравето, като калий и желязо. За да добавите нови вкусове, бихте могли да опитате и кленов сироп, сироп от агаве. Имайте предвид, че и те имат подобно калорийно съдържание.
Внимавайте с количествата и наблюдавайте апетита си; 2 или 3 чаени лъжички дневно от тези естествени източници на сладост няма да ви попречат, но ги използвайте колкото се може по-рядко и никога не ги приемайте на гладно.
Подсладителите като аспартам (фенилаланин), малтитол и други захарни алкохоли са често срещани в диетични газирани напитки и продукти, и имат спорно действие върху здравето. Някои хора не забелязват странични ефекти от употребата им, докато други отчитат силно негативни последствия. Макар, че нямат калориен принос, тези подсладители са свързани с повишена употреба на сладки напитки и продукти, което обикновено води и до повече килограми. Някои учени отдават предното на факта, че почитателите на диетичните напитки и десерти консумират по-големи количества, както от тях, така и от други храни, защото считат, че си спестяват калории от консумация на захар.
Моят съвет е да ограничите максимално приема на изкуствени подсладители/диетични продукти и да разчитате на естествената сладост в плодовете, за да си набавите сладкия вкус, от който имате нужда.
Ако все пак се изкушавате от подсладителите (заради здравни показания или защото имате нужда драстично да ограничите приеманите калории), помислете за Стевия – безопасен растителен подсладител, който напоследък става все по-популярен. Често се среща в напитки и десерти. Листата на това растение са много сладки, а екстрактът от него е 200-300 пъти по-силен от захарта.
В заключение: ключът към успешното поддържане на здравословно тегло е да бъдете умерени. Ако няколко пъти седмично си позволявате малки сладки удоволствия, формата ви няма да пострада. Ако напълно се откажете от сладкото и се нахвърлите върху диетични напитки и шейкове, изкуствено подсладени десерти и шоколади, рискувате да разклатите сериозно апетита си и да саботирате здравето си.
Със съдействието на www.artofrealfood.com