Няма съмнения, че ранобудните хора са по-щастливи. Живеят с удовлетворение и от работата, и от личния си живот. Обяснението се търси в това, че при тях социалната активност съответства на биологичните ритми на активност на тялото. Хората, които предпочитат нощния живот, се лишават от сън през нощта и естествено наваксват с късно събуждане и с хронично недоспиване. При нарушен синхрон между биологичния часовник и социалната активност човек се чувства преуморен.
Хората, които успяват да свършват повече задачи през работния си ден, са ранобудни. Те имат установен ритъм на живот. Разполагат с време за себе и отделят време за тренировки. Затова са по-здрави и енергични.
Последно проучване в Германия показва връзката между навика човек да спи до по-късно и депресията.
Ранобудниците са веселите хора. Това може сами да установите като се поинтересувате от режима на живот на хора, от които се възхищавате.
Полезно е да се изгради навик за ранно ставане. Предимствата са много. Ставащите рано хора рядко водят заседнал начин на живот. Те са позитивни и весели. Никога не закъсняват.
По-отговорни и инициативни са в професионалните си задължения. Темпът на работа от сутринта влияние върху продуктивността им през целия ден. Психологическо проучване показва, че хората, които се събуждат рано сутрин, имат повече време за обмисляне на дългосрочни цели. Важно е човек да се настройва рано за ефективна професионална дейност.
Ранобудните не подценяват закуската. Тя е важна не само за физическото здраве, но снабдява с психическа енергия, от която човек се нуждае за интензивното начало на работния процес. За разлика от тези, които лягат късно и стават късно, ранобудните нямат наднормено тегло, защото не сe хранят нощно време.