На всеки 3 жени, една е била малтретирана по време на раждане в здравно заведение. Това показва проучване на Световната здравна организация (СЗО), публикувано в The Lancet за преживяванията при раждане в Гана, Гвинея, Нигерия и Мианмар. Къде е България?

В изследването се включват повече от 2600 жени, които скоро са раждали. Оказва се, че близо 42% от тях са преживели физическо, словесно насилие, или някакъв вид дискриминация.

  • Физическото и словесното насилие достига пик между 30 минути преди раждането и 15 минути след раждането.
  • По-младите и по-нискообразованите жени са най-застрашени.
  • По-младите жени на възраст 19 години или по-малко са почти два пъти по-склонни да преживеят физическо насилие, отколкото по-възрастните жени.
  • По-младите жени без образование са почти четири пъти по-склонни да преживеят словесно насилие.

Обиди, шамари и грубо отношение

За раждане в такива условия в болница „Майчин дом“ сигнализира млада жена в началото на юни. Лечебното заведение и Изпълнителната агенция "Медицински надзор" започват проверки по случая. Междувременно историята нашумя в интернерт, а впоследствие бяха организирани и протести.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

В края на юни мечтата на Антония Андонова да забременее се сбъдва. Избира да роди в „Майчин дом“, защото по думите й това е най-добрата болница, с най-добра неонатология. Вместо грижа и опора обаче, по думите й, по време на раждането е преминала през много страх и унижение.

По думите ѝ е получила шамарът от акушер-гинеколожка след дълги молби за внимание при поставяне на упойка. Упойката обаче спира да действа до момента на раждането. Младата майка допълва, че е трябвало да ражда на кушетка.

Изядох няколко шамара през лицето, за да съм стояла мирна, да не се обяснявам, тъй като с мен няма кой да се занимава. На практика го родих без упойка, голямо бебе – 4-килограмово. Не спираха да ми повтарят колко е голямо и колко аз не се справям. Нарекоха ме простакеса. 

Според нея още по-голяма болка й е причинил фактът, че отношението е проявено от жена към жена. Според нея това е най-магичният момент за всяка жена и последното, което жена иска да чуе, е колко е неспособна.

Малтретирането в майчините грижи е глобален проблем

Ан Йейтс е водещ акушерски консултант в Международната конфедерация на акушерките, с опит над 44 години. Тя споделя история за The Guardian, сподел която е станала свидетел как медицинско лице удря през лицето родилка, която крещяла, заарди силни болки по време на контракции. 

"Когато контракциите ѝ се засилиха и писъците станаха по-силни. Един медицински работник се приближи до нея и я удари силно по лицето. Друг ѝ се развика, че е проглушила ушите на всички. Когато започна следващата ѝ контракция и писъците ѝ проехтяха, един медицински работник ѝ извика да млъкне."

Според акушерката жената, която е видяла да крещи за помощ по време на раждане, се е нуждаела от подкрепяща и експертна грижа.

Екип от образовани здравни специалисти, работещи заедно, приоритизирайки нейните нужди и тези на нероденото ѝ бебе, трябваше да бъде на разположение. Тя се нуждаеше от здравна система, която да осигурява ресурси, оборудване, лекарства и консумативи. Имаше нужда семейството ѝ да бъде с нея, да знае какво се случва и какво може да направи персоналът, за да ѝ помогне. И всички трябваше да работят етично и без дискриминация.

Резултати от доклада „Какво искат жените“ на Алианс „Бялата лента“ – в който са анкетирани 1,2 милиона жени в 114 страни – категорично показват, че жените искат да бъдат третирани с уважение и състрадание, докато търсят и получават здравни грижи. Уважителните грижи по време на раждането са универсално човешко право, което се полага на всяка родилка във всяка здравна система по света. 

Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK

Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM

Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK