Искааааам, мамо! Искааам! – крещи Лили с пълно гърло, защото иска да скача на батута и държи всички в парка да чуят колко голямо е желанието й. 

15 минути там струват 3 лв. Три лева са малка сума, но месецът има 30 дена, а Лили иска на батута всеки ден. Това означава, че майката на Лили трябва да разполага с 90 лв. месечно само за да може дъщеря й да скача върху голям надуваем замък. И ако все пак тези 90 лв. не са й проблем и ги отдели, неизменно ще се сблъска със следващите финансови чудовища, отворили огромната си паст в парковете през лятото – пеещи пластмасови фигури-люлки, балон с хелий, бънджи, надуваеми водни топки в басейни, захарен памук, сладолед, лаещи кученца...

Kак да намалим разходите, когато сме на разходката с детето

Истината е, че това е трудно. Особено когато всички тези шарени изкушения са пред очите на малчугана и той вижда другите деца, които весело се смеят, скачайки и люлеейки се.

1. Избирайте места за разходка с възможно най-малко изкушения.
2. За да се справиш с едно изкушение, трябва да му се отдадеш. Водете детето интензивно на всички възможни катерушки и се надявайте, че възможно най-скоро те ще му омръзнат.
3. Носете храна в чантата си, която има достатъчно интересна визия, че да измести захарния памук, сладоледа и сока. Например:
4. Говорете си с децата за паричките. Дори и на най-малките може да обясните, че без парички не може да скача на батута. Разрешете му да се качи, ако то самото има паричка в джобчето. Нека провери, нека се убеди, че няма.
5. Сложете детето да поседи на въртележката с кончетата. Понякога им е достатъчно само да седнат, да пипнат, да огледат и не винаги държат да пускате монета, за да се върти.
6. Ако въртележката така или иначе работи и има едно свободно място, качете детето. Другите майки и деца едва ли ще имат нещо против. Така спестявате днешния разход поне за един атракцион.
7. Измисляйте забавни истории защо сега не може да се качи на тази люлка – валяло е дъжд (нека пипне и само се убеди), кончето го боли гърба или крачето (децата обикновено са състрадателни), и т.н.
8. Носете навън неща, с които да му отклоните вниманието – цветни тебешири за рисуване, топка, шишенца за правене на сапунени балони.
9. Правете заедно любимите му неща – да бере цветя, да брои мравките. Децата обичат да имат партньор в игрите.
10. Разрешете му друго забранено или рядко позволявано удоволствие – да скача в локвите, да се изцапа в калта, да рови в дупката с камъни.
11. Разрешвайте на детето да пробва от тези удоволствия, ако преди това е направило нещо полезно. Повтаряйте му "Когато си прибереш играчките - тогава ще идем на люлките". Схемата "Когато-Тогава" работи и в други критични ситуации.