Поникването на млечните зъбки е труден период
не само за мъничетата, но, като че ли, повече и за родителите. Доскоро и за малък Мишо, и за всички вкъщи, появата им беше сериозно изпитание. С навършването на двете годинки, когато вече почти всички зъбчета на малчо са подредени като бели перлички и правят неотразима усмивката му, проблемите, свързани с поникването и растежа им, останаха в миналото. Останаха да се покажат само т.нар. втори (задни) кътници, за да попълним набора от 20 – толкова, колкото е броят на всичките млечни зъбки.
За този наистина труден период си спомням почти всичко, и с поднесените по-долу факти и съвети се надявам да бъда полезна
за всички мами и техните бебчовци, които са в очакване на първите зъбки:
•Трябва да знаете, че това е предимно индивидуален процес. При някои бебечета първото зъбче се появява още преди 6-тия месец, при други – едва около първия рожден ден. И ранното, и закъснялото му поникване обаче, не бива да тревожи родителите. Всичко е въпрос на индивидуалност и донякъде – на генетична обусловеност.
•Още преди да се появи първото зъбче, венците обикновено сърбят, бебето изпитва нужда често да поставя пръстите си в устата и слюноотделянето става по-обилно. Това дразни кожата и изисква зачерваните участъци да се третират със специално бебешко кремче.
•Когато зъбчетата са вече близо до повърхността, венците стават по-чувствителни и мъничетата често плачат. Можем да успокоим болката по няколко начина – да дадем на мъника пълна с вода гризалка, предварително охладена в хладилник или специална дрънкалка, предназначена за бебета при никнене на зъбките. Друг ефикасен начин да се справим с проблема е намазването на венците с болкоуспокояващ гел, като спазваме стриктно указанията в листовката.
•Не изоставяйте хигиената! През този период бебето поставя всичо в устата си, затова игричките и ръцете му трябва често да се мият.
•Случва се бебечо, по време на растежа на зъбките, да губи апетит. Причината за това е болката във венците, които по време на сучене или хранене с биберон стават още по-болезнени. Не бива обаче детето да се храни насила. По-добрият вариант е да се намажат с гел венците преди ядене и да се опитаме да го харним с лъжичка.
•Какво да правим, когато детето вдигне температура. Ако тя не надвишава 38 градуса, няма повод за притеснение. Но, забележете, ако е по-висока, има кашлица, повръщане или разстройство, незабавно се свържете с педиатъра.
•Обикновено растежът на зъбките следват определена последоватленост, като най-напред се появяват първите долни резци. Това, обаче, не е установено правило – понякога поникват вторите зъбчета отляво и отдясно или първите горни. Когато и които и да се появят, мийте отрано с четчица и детска паста.