Екологичният начин на живот набира все по-голяма популярност в последно време и печели все повече привърженици на своя страна. Това се отнася както за храните с етикет био, така и за бебешките пелени. Използването на такива за еднократна употреба среща все повече негативни отзиви за сметка на пелените за многократна употреба. Безспорно страната на кой отбор ще вземете вие, е право на личен избор. Ние само можем да ви подскажем… ;)

1. Наистина използването на пелени за еднократна употреба е удобно и пести време – сменяш, изхвърляш и забравяш. Но... хартиените пелени могат да причинят кожни раздразнения и алергии на вашето бебче.

На борба с подсичането >>

 

2. Наистина благодарение на абсорбиращите гелове, които се съдържат в тях, пелените за еднократна употреба поддържат сухо бебешкото дупе. Но… те покриват голяма част от малкото телце и затрудняват дишането на кожата, а през лятото дори запарват. Влагата раздува пелените, което още повече пречи на циркулацията на въздуха.

Торти от пелени, букети от чорапи и специален розов лейди октопод >>

 

 

3. Покупката на пелени за многократна употреба представлява една чудесна инвестиция във времето.

4. Пелените за многократна употреба са произведени от естествени материи без бои и химикали и са преминали през минимална обработка. Ако са от органичен памук, означава, че не са използвани пестициди и хербициди за отглеждането на влакнодайната култура. Пелените от натурални са "дишащи" и по-комфортни за бебето.

Пуснаха пелени в размер 0 >>

 

5. Малчуганите, които носят пелени за многократна употреба се научават да ходят по-бързо и лесно на гърне. Обяснението е простичко – след изхождане те усещат влагата и неминуемо правят връзка между едното и другото. Много специалисти смятат, че през последните десетилетия късното приучване на малките деца към тоалетна се дължи именно на пелените за еднократна употреба, поради обстоятелството, че мъничетата се чувстват сухи.

 

6. За производството на пелените за еднократна употреба се използва огромно количество енергия, вода, гориво и дървен материал, а при избелването им във въздуха се отделят токсични вещества.

7. Изчислено е, че докато се научи да използва гърне, средно едно дете употребява около 5000 памперса.

 

8. Знаете ли, че хартиените гащички се разграждат в период между 250 и 500 години.

9. Разбира се, за производството, както и за хигиената се използват немалко количество ресурси. Но все пак, спор няма – екологичните загуби от тях са несравнимо по-малки.

Как да бъдеш еко мама? >>