Те се завърнаха. Три от четирите иконични приятелки на телевизионния екран – Кари, Миранда и Шарлот. „Сексът и градът“ е в миналато, но днес те се впускат в ново приключение, което вече прикова зрителите в цял свят.

„Просто ей така“ – новият сериал на HBO обещава силни емоции, женски приятелства и нови любови. Какво се случва с жените (пък и с мъжете) след 50-те?

Георги Тошев разговаря в „Преди обед“ с актрисата Синтия Никсън, която играе Миранда, и със създателя на „Сексът и градът“ и неговото продължение „Просто ей така“ Майкъл Патрик Кинг – един от най-успешните сценаристи за последните няколко десетилетия.

Майкъл, кога Ви дойде идеята да съживите „Сексът и градът“?
Идеята за тези герои винаги е била в съзнанието ми, но трябваше да помисля дали има нещо значимо, с което това да се отличава от оригиналния сериал. Преди около година и половина със Сара Джесика Паркър бяхме поканени да участваме в подкаст по съвсем различна тема, но ни попитаха как се чувстваме спрямо сериала. Двамата се спогледахме и си казахме: „Защо да продължаваме старото шоу, като можем да направим ново такова?“. Така че идеята се появи преди година и половина.

Как се чувствате, виждайки Кари и Шарлот след толкова много години?
Синтия: Невероятно! Аз виждам Сара и Кристин така или иначе в реалния живот, но не ги виждам всеки ден като персонажите им и затова беше невероятно. Събрахме се един ден да прочетем заедно на глас сценария на първите три епизода и това беше един от най-хубавите дни в живота ми всъщност. Беше страхотно да работя с тези прекрасни хора и с всички прекрасни нови хора, които се присъединиха към сериала, а да четем на глас тези скриптове, които са толкова силни, забавни, болезнени и нюансирани, беше наистина въздействащо.

А как се промени характерът на Миранда през всичките тези години?
Мисля, че предстои да видим много промени във всички персонажи, но при Миранда се наблюдават сериозни такива, дори във времето, в което е липсвала от сцената. Мисля, че тя имаше доста разтърсващи и пробуждащи моменти като убийството на Джордж Флойд и протестите за равнопоставеност на чернокожите. Те я накараха да си даде равносметка за собствения си живот и начина, по който го живее. Да бъде корпоративен адвокат от 30 години ѝ се струва напълно достатъчно и тя иска да направи нещо повече с живота си.

Какъв е основният проблем на тези 50+ годишни жени, тъй като не става съвсем ясно от заглавието?

Майкъл: Всъщност заглавието си го казва по завоалиран начин. Името е „Просто ей така“, защото просто ей така животът се променя. И просто ей така ситуациите са съвсем различни. И просто ей така ставаме на 55 г. И просто ей така хората гледат на нас по различен начин. И просто ей така спираме да умеем да говорим в унисон с нормите на обществото. И просто ей така децата ни пораснаха. Есенцията на новия сериал е концентрирана в това как всичко еволюира – от приятелствата през телата до взаимоотношенията ни. Фокусираме се върху това, което става по-силно и това, което става по-слабо. Това как се запознаваме с нови хора. Нови хора на тази възраст! Хората си мислят, че срещат най-близките си приятели, докато станат най-много на 30. Изведнъж се появяват четири персонажа, които те взимат със себе си на пътешествие през еволюцията на личността. Това, за което е сериалът наистина, е начинът, по който те приема обществото както сега, така и както когато си бил необвързан и неженен на 30. Приемат те малко като особняк и не одобряват това. Обществото не приема радушно жените над 50-годишна възраст. Предизвиквам Ви да ми кажете поне едно друго телевизионно предаване, в което актриса признава възрастта на героинята си. Шарлот казва: „Аз съм на 55“ на втората страница в първата сцена. „Аз съм на 55“. Това никога не се случва. Ние просто продължаваме да се осмеляваме. Опитваме се да отразим реалността с тези четири нови феноменални образа и нашите изключително обични Кари, Миранда и Шарлот.

Сега виждаме много нови герои по отношение на раса и идентичност? Защо? На мен лично ми харесват тези герои.
Чудесно! Това е и първата причина. Понеже хората ги харесват. Светът се е променил и заедно с него са се променили и разговорите и интересите на глобално ниво. Шоуто се фокусира върху еволюцията, а светът се развива толкова бързо, че понякога е трудно да наваксаш. Ако се опиташ да драматизираш идеята за обществото, трябва да включиш всички негови елементи. Обичам новите персонажи, защото са различни хора с различни истории и вибрации и от различни раси. По тази причина толкова ми хареса добавянето на нови вълнуващи женски образи в сериал, който винаги е позволявал на жените да бъдат толкова много неща. Логично беше да добавим нови такива герои, които да могат да бъдат дори още повече неща.

Много съм впечатлен. Вие сте режисьор на шестия епизод на „Просто ей така“. Предизвикателство ли е да режисираш епизод, в който също участваш?
Синтия
: Да, предизвикателно е. За този епизод се опитаха да дадат по-малка роля на Миранда. Това беше наистина полезно. Но е страшно забавно, когато участваш в дадена сцена и накрая на сцената сам трябва да кажеш „Край“. Много е забавно и разсмиваше останалите всеки път.

Саманта вече не е част от шоуто. Как се усеща това?
Ами, тези от нас, които се върнаха, наистина много искаха да го направят и чувството е невероятно. Имаме четири нови значителни персонажи, които са толкова различни един от друг и допринасят към историята с напълно различни качества.

Как се отрази ковид пандемията върху взаимоотношенията между хората? Мисля, че тази тема присъства и в сериала.
Да. Не искахме да сме в пика на ковид и да сме с маски, но искахме да засегнем факта, че сме преминали през него. Миранда например остави косата си да посивее, без да я боядисва. Тъй като през пандемията салоните за красота бяха затворени, много жени направиха това и осъзнаха, че им харесва.