Родината му е Източна Франция. Там, където полята са осеяни с хиляди хектари лозя, а гроздето зрее под бургундските лъчи. Познато е в четирите краища на света и има славата на вино, не като всички останали. Това е първото вино, което се произвежда след събирането на плода - по-известно като „Божоле Нуво“.
„То носи името на региона, от който произлиза – Божоле, в Бургундия. Сортът на гроздето винаги е един и той е „Гаме“. По традиция, която е на повече от 200 години, с „Божоле“ се отбелязва краят на събирането на реколтата”, разказва Радослава Панайотова от „Bibendum“, компания с близо 25-годишен опит във винения свят.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Гроздето, от което се произвежда, е черно с бял сок и е прието да се бере на ръка, а за да потече младото вино в бутилките, плодът преминава през ускорена ферментация.
„Божоле Нуво“ започва да набира популярност през 1951 година. На 11 март властите публикуват указ, според който производителите са задължени да пускат в продажба вината от настоящата продукция не по-рано от 15 декември. Тогава лозарите в региона искат разрешение виното да излиза на пазара още от средата на ноември, един месец по-рано от началото на сезона. И успяват - на 13 ноември е публикувана официална нота, която дава позволение, но при конкретно условие – на етикета на бутилките да бъде изписано „ново“ (от фр. nouveau). Така се ражда традицията - „Beaujolais Nouveau”. Заради възникнали проблеми с декларирането на бутилките младо вино, когато датата на пускане в продажба се окаже почивен ден, по-късно се взима решение „Божоле“ да излиза на пазара всяка година по едно и също време – третият четвъртък на месец ноември.
Традицията бързо прескача границите на Франция и стига до най-отдалечените краища на света, продължава и днес. Не може да се отрече, че посрещането на „Божоле Нуво“ е повече от празник, а тази година денят е 21 ноември. Заради часовата разлика го дегустират първо в Япония, а след това в още десетки държави по света, сред които и България. Днес почитателите на плодовото вино ще отворят първата бутилка от новата реколта, ще вкусят първите глътки от „младото гаме“ и отново ще се поздравят с „Beaujolais Nouveau est arrivé!“ или „Новото Божоле пристигна!“ „Българинът обича да пие вино. Това ясно се вижда в последните години. Но също така се вижда и интересът към „Божоле Нуво“, който всяка година расте. Виното вече е добре познато в България и винаги се очаква с интерес. Самите ние продаваме „Божоле“ от 2005 година и имаме наблюдения за тенденциите през целия период до момента“, казва Панайотова.
Рубинената напитка с изразен плодов вкус, току-що излязла от избата, се пие леко охладена, но задължително в приятна компания. „Божоле Нуво не отлежава в дъб и това запазва свежестта му. Виното е характерно със своите меки танини и плодови аромати. Препоръчваме го за консумация като аперитив със салати, ордьоври, но винаги с добри приятели“, посочва Радослава Панайотова.
Доза финес и френско настроени може да си подарите и вие. Младото вино вече ви чака на рафтовете във „Фантастико”, а за да се насладите подобаващо на силно изразените плодови нотки в напитката, е добре да се консумира в рамките на 6 месеца, съветва търговският директор на ФАНТАСТИКО ГРУП, Мирослав Тошев.
„Тази година ще предложим на клиентите ни божоле от трима производители – Жорж Дюбьов, Жозеф Друин и Мариус Мишо“, казва Тошев. С това портфолиото от вина не се изчерпва. В големите обекти на „Фантастико“ има над 600 вида от напитката на боговете, от които над 200 са вносни. „Предлагаме голямо разнообразие от сортове: Совиньон Блан, Шардоне, Мускат, Траминер, Димят, Мискет, Ризлинг, Шенин Блан, Пино Гриджо, Вионие, Бял Мавруд, Тамянка, Грюнер Велтлинер, Ркацители, Врачански Мискет, Верментино, както и различни купажи. От вносните вина най-предпочитани са тези от Италия, Нова Зеландия и Франция, но предлагаме продукти и от Гърция, Македония, Испания, Австрия, Германия, Молдова, Португалия, от далечните Чили, Аржентина и ЮАР“, посочва търговският директор на ФАНТАСТИКО ГРУП.
Затова през студените месеци, когато ви се допие чаша вино – отлежало или Божоле, най-добре е да бъде споделено в уютна обстановка, близо до камината, с приятна компания, сладки приказки и много поводи за усмивки.