Ако детето ви е с възпалено гърло, хрема и температура, пълноценната почивка е първото важно условие за бързо оздравяване. Не се втурвайте да давате “силна храна” и със сигурност не посягайте безразборно към лекарствата, най-вече към антибиотиците.

С идването на есента вирусните инфекции всяка година зачестяват. Това засяга и възрастните, но най-вече децата, които ходят на училище или на детска градина. В затворените помещения там са събрани голям брой деца, а най-малките все още нямат добре установени хигиенни навици. Така че предаването на вирусите от едно дете на друго става относително лесно. Прочетете да разберете как Stamatin Kids активира както вродения така и придобитя иммунитет в децата и е доверен съюзник в борбата срещу вирусите.

“Моето дете постоянно е болно”

Ще чуете не един или двама родители да се оплакват, че през есента и зимата вирусните инфекции сякаш никога не напускат дома - детето изглежда прескача от едно боледуване в друго.

Колкото и тревожно и изтощително да е това положение, в повечето случаи е просто типична фаза на израстването. Смята се, че е нормално на година децата до боледуват средно по 12 пъти и дори повече (1)! Разбира се, това варира според индивидуалното състояние на всеки един детски организъм, от общия тонус, от това как се храни детето и какъв дневен режим спазва, дали страда от някакви хронични заболявания. Но на практика трудно ще срещнете дете, което през есента и зимата да не развие никакви или почти никакви вирусни инфекции.

Симптомите на вирусна инфекция при децата

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Повечето симптоми на вирусна инфекция са ни добре познати, но някои от тях може да изискват повишено внимание.

  • Запушен и течащ нос;
  • Болки в гърлото;
  • Кашлица;
  • Диария или повръщане;
  • Температура над 37.5 градуса;
  • Сънливост и умора;
  • Загуба на апетит.

Какво да правим при първи симптоми на настинка или грип?

Най-важното е да осигурите на детето условия за пълноценна почивка. То трябва да си остане в леглото у дома, като със сигурност ще има нужда от много сън. Това е естествен начин да се активира имунната система (2).

Когато спим, в организма ни се синтезират допълнителен брой цитокини - протеини, които имат важна роля за координирането на имунната реакция. Ето защо е важно да не се опитваме да “ободрим” детето насила и да не го будим, за да се развлича с анимационни филмчета или игри на таблета. Освен почивката, следвайте и тези важни насоки:

  • Погрижете се детето да приема достатъчно течности. При вирусни инфекции с висока температура детският организъм може лесно да се обезводни. Давайте редовно по няколко глътки течност - вода, билков чай, домашен бульон. Ако е налице вирусна инфекция с диария или повръщане, може да се отрази добре да давате и специални напитки с електролити, след като го обсъдите с лекар или фармацевт;
  • Не насилвайте детето да яде. Повечето от нашите баби вярваха, че при настинка на детето трябва да се дава “силна храна”, и то колкото повече, толкова по-добре. Днес е широко известно, че всъщност важи обратното. Докато организмът се бори с вируса, не бива да го товарим с големи количества храна, особено висококалорична и мазна. Добре е детето да хапва нещо леко като плодове, леко подсолен варен картоф, домашна супа.
  • Поддържайте въздуха в стаята влажен. Сухият въздух може да раздразни допълнително възпаленото гърло на детето. За да се справите, използвайте специален овлажнител за въздух (В търговската мрежа се намират на различни цени, като има разнообразие от модели и до 100 лв.) или просто сложете на затоплен котлон съд с вода, която да се изпарява. Следете прозорците да не се запотяват отвътре - това е знак, че влажността на въздуха вече е прекалено висока.
  • Недейте да давате антибиотик на детето без да са направени изследвания. За разлика от бактериите, вирусите не подлежат на лечение с антибиотик! Само лабораторен тест може да установи дали при болното дете е възникнала вторична бактериална инфекция. Ако такава няма, приемът на антибиотик няма да помогне с абсолютно нищо, дори може да разстрои чревната микрофлора и да затрудни възстановяването на детето.

Продукт за подсилване на организма

Можете да включите продукт за имунитет, който да помогне на детето да се справи с вирусната инфекция. Уверете се, че сте избрали безвреден продукт, който е базиран на натурални съставки и е безопасен за прием за малки деца.

Сиропът за имунитет Stamatin Kids е точно такъв продукт и може да се дава след навършването на една годинка. Формулата на Stamatin Kids е изцяло натурална, а активните съставки в нея имат клинично доказан ефект за по-силен имунитет. Stamatin Kids има собствено клинично проучване проведено в Словакия с 153 деца с вроден иммунен дефицит или чести рецидивиращи заболявание. 89% от децата приемали Stamatin Kids са имали отлични резултати по време и 3 месеца след прекратяване на приема на Stamatin Kids. Децата не са развивали никакви инфекции или само незначателни такива, за които не се е налагало прием на антибиотик. В състава му няма подсладители, консерванти или глутен.

Можете да давате Stamatin Kids както по време на вирусна инфекция, така и профилактично с настъпването на студените месеци. Продукта може да се намери в аптечна мрежа и онлайн.

Тревожни симптоми при вирусна инфекция

В повечето случаи с достатъчно почивка, течности и основни нутриенти детето ви ще започне да се подобрява в рамките на два-три дни.

Важно е обаче да го наблюдавате внимателно и при нужда да не отлагате консултацията с личния ви лекар.

Ако в рамките на 48 часа симптомите на детето не отшумяват и дори се влошат, заведете малчугана на преглед. Ако детето се унася в дълбок сън, от който е много трудно да го събудите, също е важно да го види лекар. Внимавайте и за тежка дехидратация. Ако детето е много унесено и неконтактно, ако почти не ходи до тоалетна (не пълни памперса си) повече от 6 часа, има риск организмът му да е сериозно обезводнен.

Затрудненото дишане е още един признак, че веднага трябва да се обърнете към лекуващия лекар на детето.

За щастие, повечето вирусни инфекции при децата преминават в рамките на няколко дни без да се стига до болница. Вашата работа като родители е още при първите прояви на заболяването да осигурите на детето спокойствие, вода и сън. Няма да навреди да се чуете с лекаря на детето и да се посъветвате с него за някои основни мерки, но без да изпадате в паника или да самоназначавате лекарства.  

Източници:

1 - https://www.rch.org.au/kidsinfo/fact_sheets/viral_illnesses/

2 - https://www.parents.com/baby/sleep/basics/baby-and-children-sleep-chart/