Ако искате да възмутите японски сервитьор - оставете му бакшиш. Ако искате да възмутите американски сервитьор - не му дайте.
Бакшишът, или благодарността към за различни професии в сферата на обслужването (сервитьор, барман, таксиметров шофьор, хотелски персонал), се приема различно в страните по света.
В кои страни трябва да давате бакшиш? И колко да оставите? Тази световна карта на бакшиша в Уикипедия ще ви помогне да се ориентирате, за да не си навлечете негодуванието на местните.
Лилаво: Не давайте бакшиш – рискувате да обидите хората (Япония, Северна Корея, Грузия, Исландия).
Светлосиньо: Не давайте бакшиш – рискувате да смутите или изненадате неприятно хората (Перу, Боливия, Испания, Казахстан, Монголия, Тайланд).
Тъмносиньо: Не давайте бакшиш – хората не го очакват, но ще останат приятно изненадани или неутрални в най-лошия случай (Китай, Иран, Финландия, Норвегия, Дания, Холандия, Белгия, Швейцария, Хърватия, Македония, Бразилия и Парагвай).
Светлозелено: Закръглете сметката - чудесен начин да оставите малък бакшиш, който хората не очакват (Ирландия, Великобритания, Португалия, Германия, Чехия, Босна и Херцеговина, Швеция).
Тъмнозелено: Закръглете сметката - хората очакват подобен бакшиш (Франция, Италия, Унгария, Гърция, Латвия).
Светложълто: Оставете 5-10% бакшиш от сметката, но хората не го очакват (Еквадор, Аржентина, Австрия, Албания, Турция, Индия).
Тъмножълто: Очаквано е да оставите 5-10% бакшиш от сметката (Словения, Румъния, Литва, Русия).
Светлооранжево: Ако решите, оставете около 10% бакшиш, но не се чувствайте длъжни да го правите (Колумбия, Словакия, Естония).
Тъмнооранжево: Оставете 10% бакшиш от сметката (Куба, Уругвай, България).
Розово: Бакшишът трябва да бъде около 10-15% от сметката, но хората не го очакват (Сърбия).
Червено: Оставете около 10-15% бакшиш (Канада, Мексико, Чили, Полша, Украйна, Египет, Армения).
Тъмночервено: Оставете около 15-20% бакшиш (САЩ).