Световният ден на свободата се отбелязва на 9 ноември . На този ден през 1989 пада Берлинската стена. Денят със сигурност е необикновен – идва краят на много лични и семейни драматични преживявания.

9 ноември бележи възхода на демокрацията, както свободата и падането на комунизма в Източна Европа. Но каква е съдбата на хората преди 1989 година?

Берлинската стена е създадена, за да се предотврати имиграцията на хора от Източен Берлин към Западен Берлин и останалата част от Западна Европа. От 1961 до 1989 г. са избягали стотици, а онези, които са хванати, са убити, сочи Independent.

През 1989 г. ограниченията за пътуване стават снизходителни в Източна Германия, което води до хиляди хора, които нетърпеливо се катерят по стената, за да избягат, а освен това удрят стената с длета и чукове. Така Берлинската стена малко по малко започва да се руши и в крайна сметка падна на 9 ноември.

Един от най-жестоките моменти по време на съществуването на Берлинската стена са разделите на стотиците семейства. Някои остават без майки, бащи, а други без децата си. Историята на Ханс-Петер и Ингрид Шпицнер е точно такава.

Ханс-Петер е арестуван и разследван от тайна полиция, след като изразява съпротива към установения тогава режим. Това го кара да вземе решението да избяга заедно със 7-годишната си дъщеря Пеги. След като жена му Ингрид получава разрешение да пътува до Австрия за рождения ден на леля си, Шпицнер планира да премине със своята дъщеря в Западен Берлин и така да се събере с Ингрид.

Баща и дъщеря се качват в автобус на съюзническите войски, които са единствените, които имат право да преминават без проверка в Западен Берлин. След няколко неуспешни опита, американски войник на име Ерик Яу се съгласява да ги прекара скрити в багажника на колата си. След напрегнато преминаване през контролно-пропускателния пункт, семейството успява да достигне до Западен Берлин, където срещат Ингрид.

Промяната се оказва въпрос на живот и смърт. Берлинската стена е оставя неизличими рани върху живота на хиляди семейства. Историята на семейство Шпицнер е една от многото, които илюстрират жаждата за свобода и обединение, за каквито често се борим и до днес.

Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK

Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM

Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK