Няма човек, на когото да не му се е случвало да изпита чувство на неустоима сладост, гледайки видео на малки котенца в Инстаграм или очарователния си племенник, който е още бебе. Вече има дума, с която можем да опишем това чувство: gigil.

Gigil (транскрипцията на думата е ghee-gill) е част от „непреводими“ думи, които нямат еквивалент на английски език и които са включени в Оксфордския английски речник,, съобщава BBC.

Думата произхожда от тагалог — език, използван във Филипините. Gigil описва „толкова силно чувство, че ни обзема неудържимото желание да стиснем зъби и да щипем или притиснем когото или каквото и да е, което намираме за изключително сладко“.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Alamak, разговорна възклицателна дума, използвана за изразяване на изненада или възмущение в Сингапур и Малайзия, също е включена в списъка.

Снимка: iStock

"Хората, които говорят английски език заедно с други езици, запълват лексикалните празнини, като „заемат непреводимата дума от друг език“. Когато правят това достатъчно често, заимстваната дума „става част от техния речник“, заявяват от Оксфордския английски речник.

Някои от новодобавените думи са ястия от Сингапур и Малайзия като:

  • kaya toast (кая тост) - популярна закуска, състояща се от препечен хляб, намазан със сладко, приготвено от кокосово мляко, яйца, захар и листа от пандан;
  • steamboat (параход) - ястие от тънко нарязано месо и зеленчуци, приготвени в бульон, който се вари в загрят съд.

Освен gigil, сред новодобавените филипински думи са националното занимание на страната videoke - местният вариант на караоке, който включва система за оценяване, и salakot - лека шапка с широка периферия, често използвана от фермерите.

Снимка: iStock


Оксфордският английски речник съдържа повече от 600 000 думи, което го прави един от най-изчерпателните речници в англоезичния свят.

Редакторите му разглеждат хиляди предложения за нови думи всяка година. Те идват от различни източници, включително от собствения опит на редакторите, от препоръчани от читатели думи и от анализ на езикови бази данни.

Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK

Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM

Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK