Уникален е думата, която най-добре описва chef Петър Михалчев. Той е педантичен перфекционист, признава, че се пали лесно и се определя като „кибритлия в хубавия смисъл на думата“. Със сигурност, неговата харизма и безспорен интелект са причина много хора да се обърнат или върнат към кулинарията, да повярват в себе си и да се вдъхновят за подвизи – не само в кухнята. Артист в кухнята и джентълмен в живота, Петър Михалчев е доказателство за това, че професионализмът отива на всичко, а екстравагантността с каменно лице е най-добрата основа за хубавата изненада, поднесена от хубав човек.
Петър Михалчев е сред посланиците на кампанията „Да изчистим България заедно“, част от най-голямата гражданска инициатива в света – World Clean Up Day 2018. Пред Ladyzone едно от лицата на кулинарното риалити MasterChef отговаря на въпроси, свързани с най-мащабната доброволческа инициатива у нас, чийто организатор е bTV.
Тази година за първи път 150 държави ще чистят заедно на 15 септември. Какво означава това според теб?
Означава, че сме едно голямо семейство. Живеем на една и съща планета и преди почистването е редно да се замислим дали въобще трябва да оставяме боклуци след себе си. И това е въпрос към самите нас – да бъдем по-съзнателни към природата и това, което вселената ни е дала като привилегия.
Кое е любимото ти място в България?
Самото място България ми е любимо. Аз доста често пътувам по различни краища на света, но България наистина е една екзотична държава, с четири сезона, с море, планини, гори. Общувам с много чужденци и всеки от тях смята, че ние притежаваме райско кътче от Земята.
Имат ли нужда от почистване някои от любимите ти места в България?
За съжаление – да. За съжаление, ценностната ни система е такава, че смятаме себе си за по-велики от другите. Приемаме, че е нормално да си хвърлиш фаса на улицата, при положение че си плащаш данъците, а след теб ще мине друг и ще го изчисти. Аз категорично не съм съгласен с това! Аз самият съм пушач и винаги нося в себе си джобен пепелник.
Попадал ли си скоро на замърсено място, което те е впечатлило?
Най-пресният ми пример са бедстващите райони от наводненията тази година. Там хората се справят трудно и затова трябва да им се помогне с почистването.
Достатъчно чиста ли е България според теб?
Като душа българинът е чист човек, България също може да бъде чиста. Просто трябва малко да надскочим самовлюбието и голямото си его.
Ти самият какво правиш, за да е по-чисто около теб?
Едно от хобитата ми е озеленяването. Имам над 150 дръвчета. Отделно се занимавам с бонсай.
Подценяваме ли проблемите с околната среда?
Разбираме проблема, но си мислим, че някой друг ще свърши работата вместо нас. И така се опитваме да забравяме, но всъщност започва да ни тежи повече.
Чистенето е само едно от нещата, които правим, за да подобрим качеството на живота? Какво друго трябва да направим, за да живеем по-добре?
Не трябва да замърсяваме, за да се налага да чистим. Не трябва да се връщаме от там, от където сме тръгнали.
Петър Михалчев е известен като майстор на японската кухня и бунтар в кухнята. От 1993 г. работи като готвач в различни ресторанти с българска национална кухня, а през 1996 г. оглавява кухнята на френски ресторант. През 2002 г. е главен готвач в Малта, където въвежда свой уникален стил на готвене – комбинация от балканска, френска и средиземноморска кухня.
През 2008 г. започва да се обучава за суши майстор в Токио, получава дипломи и сертификати за завършена кулинария в България и Япония, през 2011 г. открива един от най-добрите японски ресторанти в България.
Правилата на едно от лицата на кулинарното риалити MasterChef в кухнята са прости – дисциплина и хигиена, после всичко се нарежда. И никой да не му пипа ножовете - за него те са свещени.