Един от символите на папската власт е пръстенът, който задължително се връчва на лидера на католическата църква при встъпването му в длъжност. Известен още като Пръстен на рибаря, той е вторият официален атрибут на папата, заедно с тиарата, представляващ неговия авторитет. 

Снимка: iStock

Папа Франциск получава пръстена през 2013 г., когато е избран за високия пост. Спазвайки традицията, го носи на безименния пръст на дясната ръка. Стандартно, дизайнът включва изображение на Свети Петър, който е бил рибар и един от апостолите на Исус Христос, а над него е изписано на латински името на управляващия папа. Изработва се от злато или позлатено сребро. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Какво става с пръстена след смъртта?

След смъртта на Франциск неговият пръстен следва да бъде унищожен според повелите на църквата. Това се извършва от кардинала камерлинг, висш служител на Ватикана, който използва специален чук. Някога това е символизирало не само края на властта на папата, но и е предпазвало от злоупотреби. До 1842 г. пръстенът се е използвал и като печат, за да удостоверява папските писма от частен характер. 

Церемонията по унищожаването на атрибута се провежда след официалното потвърждаване на смъртта на папата в присъствието на колегията на кардиналите - преди официално да започнат папския конклав за избор на следващ върховен глава. 

Снимка: bTV

 

 

Древната целувка

Съществува древна традиция папският пръстен да бъде целуван в знак на уважение и възхищение към духовния водач на Римокатолическата църква. Днес тази практика е по-рядко срещана, благодарение и на самия Франциск, който е насърчавал вярващите да не извършват това. 

Твърди се дори, че когато конклавът избира Франциск и кардиналите пристъпват към него, за да целунат пръстена, той е направил жест, опитвайки се да ги спре, пише "Дейли Мейл". 

Снимка: iStock

Подобни действия нееднократно са предизвикали объркване и полемика, при това не само сред свещените лица, но и от страна на поклонниците. Вероятно затова и Ватиканът е публикувал изявления, според които Франциск просто е имал притеснения от чисто хигиенна гледна точка и не иска да рискува да разпространява микроби и вируси между хората. 

Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK

Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM

Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK