Дами, наясно сме, че светът се променя и все повече бяга от клишето, че жените не разбират от футбол. Тази статия не е за тези от вас, които знаят кои са топ 5 първенствата в Европа, не се учудват, че футболистите имат кори в чорапите си и могат да кажат имената на трима български национали.
Тази статия е предупреждение към всички други! Внимание! Внимание! Влизаме на период с активна футболна дейност! При това важна!
По традиция в края на май е време за финали в европейските клубни турнири. Те са 3 и през 2025 г. можем с ръка на сърцето да кажем, че са най-важните мачове в Европа. Срещите ще бъдат излъчвани пряко по bTV Action и на VOYO.BG, като днес (21 май) започваме с финала на Лига Европа между Тотнъм и Манчестър Юнайтед.
А ние ще ви помогнем да не се чувствате излишни пред телевизора, докато мъжете се вълнуват около вас! И ви гарантираме, че ще блеснете със знания, ако прочетете нашата статия!
Кой са тези футболни финали и защо са толкова важни?
Шампионска лига, Лига Европа и Лига на конференциите – запомнете ги в този ред! Това са трите международни клубни футболни турнири в Европа. Първите два имат дълбоки традиции от средата на ХХ век, а третият е съвсем нов – от 2022 г.
Всеки отбор участва в първенството на страната си, където играе мачове с местните си съперници. Само най-добрите обаче имат място в споменатите надпревари. Част от тимовете се класират по право, други – след като отстранят други тимове в квалификациите.
В крайна сметка през септември започват мачовете в тях. От този сезон всеки отбор играе срещу 8 съперника, избрани с жребий. 4 мача играе на собствения си стадион, а 4 като гост в друг град.
Най-добрите се класират напред и отново жребий решава кой срещи кого ще играе, за да стигне до финала. Там вече мачовете са два – един у дома за тима и един като гост. Напред продължава отбора, вкарал повече голове.
*Съвет за впечатляване – преди 4 години отпадна едно старо правило, наречено „Гол на чужд терен“. До тогава, при равен брой попадения се взимаше предвид дали те са вкарани от тима, докато е гостувал или докато е бил домакин. Тези от гостуванията имаха по-голяма стойност. Това вече не важи!
И стигаме до конкретните финали през тази година:
Лига Европа: Тотнъм – Манчестър Юнайтед, пряко по bTV Action и на VOYO.BG от 21:00 ч. на 21 май
Лига на конференциите: Бетис – Челси, пряко по bTV Action и на VOYO.BG от 21:00 ч. на 28 май
Шампионска лига: Пари Сен Жермен – Интер, пряко по bTV Action и на VOYO.BG от 20:30 ч. на 31 май
Най-престижният трофей е този от Шампионската лига. В този турнир обикновено играят най-силните отбори на Европа. Следва Лига Европа и Лига на конференциите.
*Съвет за впечатляване – Наградният фонд на трите турнира също е доста впечатляващ. Победителят в Шампионската лига взима 25 млн. евро, в Лига Европа – 8,6 млн. евро, а в Лигата на конференциите – 7 млн. евро.
Основи на футбола
Но да се върнем на базовото ниво. Нека първо си кажем как се играе футбол. Мачовете сблъскват на тревен терен с размери 100/110 м – 64/75 м 11 играчи от всеки отбор. Става дума за един вратар и 10 футболисти по терена.
Както подсказва името на вратаря – той пази вратата с размери 7,32 - 2,44 м. Вратарят носи различен цвят екип и ръкавици, тъй като той е единственият, който има право да играе с ръце. Ако някой от другите футболисти пипне топката, съдията го санкционира.
И като казахме „съдията“, нека да споменем, че той е 23-ия човек вътре в терена. През цялото време той следи за играта, като има 3 варианта за действие – да предупреди футболист, че прави нещо нередно устно, да го предупреди официално, вдигайки му жълт картон или направо да го изгони, показвайки червен картон.
*Съвет за впечатляване – У нас футболни съдии могат да бъдат хора до 45 години, преминали през множество курсове и тръгнали от най-емоционалните и опасни групи – тези, които сблъскват аматьорски отбори, най-често са наричани „Окръжни“ или „Областни“
Съдията има задължителни атрибути в екипировката – свирка, картони, малко тефтерче, в което има място и за монетата, с която става жребия за първата топка в началото на мача, химикал, часовник, а отскоро устройство, което ги известява, ако има гол, спрей, с който да обозначат място на топката или на „стената“ при дадени ситуации, както и слушалки и микрофон, с които комуникират с помощниците си, но за тях по-късно.
Докато 22-мата на терена се опитват да вкарат топката във вратата, отстрани местата си заемат треньорът и резервите. Всеки отбор има право на различен брой резервни играчи, зависи от наредбите на първенството. Треньорът решава кой футболист да замени. По време на срещата могат да бъдат сменени до петима играчи, като условието е това да става само при 3 прекъсвания на отбор. Тоест в игра едновременно могат да влязат (и съответно да излязат) и по двама, трита, четирима футболисти наведнъж.
Системата VAR
И докато сме на съдийската тема, да внесем пояснения по едно нововъведение. Част от мачовете по света могат да бъдат подпомагани от системата VAR или Видеоасистент рефер. За целта на ключови места до терена се поставят камери, които се използват от двама съдии извън стадиона. Те ги гледат и сигнализират за грешни отсъждания на рефера и бригадата му.
Когато видят нещо пропуснато, сгрешено, неточно, те се включват, като могат да му предложат сам да види дали греши на екран на стадиона и да преосмисли решението по техни обяснения.
VAR обаче не може да се намесва навсякъде. Системата може да определи дали при гол е имало нарушение в атаката (в това число прословутата засада), дали съдията трябва да отсъди дузпа, дали при директно изгонване на футболист нарушението е толкова тежко и дали става дума точно за наказания.
Съдията на терен е подпомогнат и от двама асистенти – хората с флагчетата, които тичат отстрани на тревата. Те следят дали топката е излязла от терена или дали има засада.
*Съвет за впечатляване – За първи път през 1997 г. жена е съдия на мъжки мач в елитна дивизия. Става дума за англичанката Уенди Томс. На световното първенство през 2022 Стефани Фрапар стана първата жена главен рефер на толкова важно първенство.
Пустата засада
Клишето, че жените не могат да разпознаят засадата, трябва да бъде забравено. Всъщност това е тънък детайл в играта, който е доста подходящ за женското око.
Нека се опитаме да ви го обясним: Когато даден отбор атакува, той прави всичко възможно да доближи топката до вратата. За целта футболистите я ритат напред. Само че трябва да внимават да не са зад гърба на противниците си, които защитават вратата.
С други думи – нападателите трябва задължително да не са по-близо до вратата от защитниците на противниците.
Когато съдията установи засада, той отсъжда непряк свободен удар в полза на защитаващия се отбор.
*Съвет за впечатляване – футболистът не е в засада, ако е зад защитника с час от тялото, с която ще бъде санкциониран, ако играе. Например пръст, длан или цяла ръка.
И още термини:
Непряк свободен удар – играта е спряна, след сигнал от съдията топката се рита от един играч и задължително трябва да се докосне от друг преди да се направи опит за гол.
Пряк свободен удар – когато при спряна игра и след сигнал от съдията, футболистът може да изрита топката директно във вратата.
*Съвет за впечатляване – Вратарят има право при пряк свободен удар да построи „стена“. Нейната задача е да защитава една от страните на вратата му, за да може той да се фокусира върху другата. Стената трябва да е на 9 метра от топката.
Тъч – Когато топката излезе зад една от страничните линии на полето. Тогава е важно кой последен я е пипнал, тъй като тя се дава на противник, който е хвърля с ръце обратно на терена.
Корнер – Когато футболист изкара топката от терена зад собствената си врата. Тогава тя се поставя в ъгъла на игрището и с нея играят противниковите футболисти.
Дузпа – Изпълнява се от точка на 11 метра от вратата и обикновено се отсъжда след нарушение в наказателното поле (правоъгълникът пред вратата).
*Съвет за впечатляване – Докато футболистът ритне топката, в наказателното поле не може да има други футболисти, а вратарят задължително трябва да държи поне единия си крак на голлинията. Ако нещо от тези изисквания не е на лице, дузпата се бие пак.
Защо предстоящите финали са толкова важни?
Нали не сте забравили, че от днес (21 май) започват най-важните финали за годината във футбола? Даваме началото с Лига Европа – мач между английските Тотнъм и Манчестър Юнайтед, който може да гледате пряко по bTV Action и на VOYO.BG от 21:00 ч.
През 2025 г. тези три мача са толкова авторитетни, тъй като няма нито европейско, нито световно първенство. Следващите такива форуми са през 2026 г. – световното в САЩ, Канада и Мексико и през 2028 – европейското във Великобритания и Ирландия.