Британската кралица Елизабет Втора днес навършва 94 години. 21 април е реалната дата, на която тя се ражда, а вторият рожден ден на Елизабет се празнуват през юни, когато официално се отбелязва нейният празник със събитието Trooping The Colour. Това е голяма церемония, на която британските полкове маршируват в чест на кралицата.
Тази година обаче за първи път ще се случи нещо, което е прецедент в историята на 68-годишното управление на Елизабет Втора. На 21 април по традиция в Лондон и в други части на страната с топовни гърмежи се отбелязва рожденият й ден. Тази година обаче кралицата отмени събитието, защото смята, че това не е уместно в момента на фона на пандемията от коронавирус. Парадът Trooping The Colour също няма да се състои или поне не в традиционния си формат, защото това предполага събирането на много хора на едно място.
Според традицията кралицата прекарва истинския си рожден ден на 21 април, без да се показва на обществени места и с най-близките си хора. Тази година Елизабет Втора посреща личния си празник в двореца Уиндзор, на 45 километра от Лондон, където заедно с принц Филип са изолирани по време на пандемията. От „Дейли Мейл“ съобщиха, че са планувани видеоразговори с кралицата „за да могат нейните деца, внуции правнуци да й пожелаят честит рожден ден“.
На 9 септември 2015 г. Елизабет Втора става най-дълго управлявалият британски монарх и най-дълго управлявалата жена държавен глава в света. На 6 февруари 2017 г. тя става първият британски монарх, отбелязал сапфирен юбилей (65 години) на престола, а на 20 ноември става първият британски монарх с платинена годишнина от сватбата.
Елизабет Александра Мери е по-голямата от двете дъщери на Джордж VI и Елизабет Боуз-Лайън. През 1947 г. се жени за далечния си братовчед Филип Маунтбатън. Имат 4 деца: Чарлз (принц на Уелс), принцеса Ан, принц Андрю и принц Едуард. Тя се възкачва на трона през 1952 г.
След двете световни войни монархията като институция почти изчезва в Европа. Остават 10 монархии, 7 от които се намират в роднински връзки с Елизабет. Тя е най-пътуващият държавен глава в света. Пътуванията ѝ печелят любовта на поданиците. Тя е посрещана с топлота и ентусиазъм при всяко свое посещение извън Кралството.
Елизабет успява да държи обществеността на разстояние от личния си живот. Тя е първият монарх, който изпраща децата си в интернати, за да ги спаси от вечно дебнещите медии. Има силно развито чувство за дълг и прилежност и ръководи умело и ефективно кралските дела. Нейните познания относно световната обстановка са толкова големи, че Уинстън Чърчил заявява при оттеглянето си: „Аз несъмнено ще съветвам моя наследник да си подготвя домашното старателно преди аудиенция при кралицата“.