Наскоро видях тениска с надпис „Да си мечка е велико!“. Хареса ми много и реших да проверя за какво става въпрос. Оказа се, че тези фланелки са дело на „Мечешки истории“ – основана през 2019 г. организация, която популяризира, изучава, защитава и обича мечките.
„Ние сме екип от ентусиасти и професионалисти в областта на биологията, екологията и биоразнообразието. За нас е важно да бъдем част от живота на мечките и дивата природа, да научаваме интересни факти за тях и да разказваме мечешки истории, които трябва да бъдат чути“ – сподели ни Йордан Тотев, основател на "Мечешки истории", фотограф, маркетинг експерт и член на УС на Сдружение "Урсус".
Една от дейностите на екипа е да организира т.нар. Мечешко училище. При желание всяко училище може да покани Йордан или някой от колегите му, които показват на децата как се монтира фотокапан, как изглежда нашийник с GPS за проследяване на мечка и други неща, свързани с грижата за животните. Организира се и посещение на Музея на мечката на Витоша.
За Мечешкото училище не се заплаща. Организацията разчита изцяло на дарения. Как можете да дарите – вижте тук.
Друга дейност е засаждането на плодни дръвчета в районите, където има повече мечки, за да не се налага на животните да търсят храна в населените места и да се стига до конфликт с хората.
На 16 април 1300 дръвчета бяха засадени край Триград, а преди това край село Могилица в Родопите.
„Мечешки истории“ създава и документални филми за мечките и хората, които ги изучават и опазват.
Първият епизод е за мечката Боряна, озвучена от актрисата Ралица Стоянова, и разказва за един от най-големите проблеми, пред който са изправени дивите животни на България – бракониерството!
Всяка година над 50 мечки са убивани от бракониери в нашата страна. България е единствената страна в Европа, в която за последните 10 години популацията на мечките е намаляла почти наполовина.
Скоро ще се появи и втори епизод, посветен на мечока Спиридон, който е озвучен от Орлин Павлов.