56 премиерни заглавия ще бъдат показани на започващия следващата седмица Sofia MENAR Film Festival.
В разнообразната и богата програма, включваща най-интересните филми от Близкия Изток и Северна Африка, е и най-скъпата иранска продукция до момента – историческата драма „По морския път на коприната”, чийто бюджет надхвърля 10 милиона долара.
Сред останалите заглавия от Иран са екранизацията по Тенеси Уилямс „Стъклената менажерия”, отличен с 2 награди от фестивала в Монреал, смешно-тъжният „Роднински спънки”, в чийто персонажи ще се припознаят голяма част от българските зрители и класическото предложение от Аббас Киаростами „Вятърът ще ни понесе” – носител на наградата на журито и наградата на ФИПРЕССИ от фестивала във Венеция.
Киното на Мароко ще бъде представено от абсолютния хит в страната за 2012-та - комедията „Андалусия, моя любов” и предизвикателния „Любов в медината”, отличен с наградата за най-добър филм и наградата на публиката на кинофорума в Рабат.
Фестивалът ще предложи и много силна турска селекция включваща последния филм на Юмит Юнал „Нар”, отличен с награда на журито от фестивала в Анталия, черната комедия „Вечеря за злобари” предизвикала голям интерес както сред зрителите, така и сред критиците на фестивала в Анкара, където получава 5 отличия, режисьорския дебют на Музафер Йоздемир, познат от филмите на Нури Билге Джейлан – „Роден дом” и носителя на наградата за режисура от фестивала в Анталия „Остатъци”.
Ще се насладим на вечната Клаудия Кардинале в тунизийската продукция „Връвта”. Малцина, може би, знаят, че актрисата е родена в Тунис и цели 50 години след последната си филмова роля там, се завръща на снимачната площадка в родината си. От Тунис идва и омнибус проектът „Тунизийски истории”, в който няколко истории са заплетени от дебютантката Нада Мезни Хафайед.
В програмата има и едно класическо предложение от Тунис – „Баба Азиз” на ветераните Насер Хемир и Тонино Гуера. Това е един от последните проекти на Тонино Гуера, по чиито сценарии са заснети шедьоври като "Амаркорд", "Фотоувеличение", "Забриски пойнт" и "Джинджър и Фред".
Късометражната програма на фестивала включва 18 заглавия разделени в три блока - Цветята на Корана: Близък Изток, Африка и Ориент. Всички те ще могат да бъдат видени в Dada Cultural Bar. Пак там на 27-ми януари Калина Ралева ще демонстрира калиграфски умения с къна, а на 29-ти ще бъде представен романът на Тахир Шах „В хиляда и една нощи”, издаден от ИК „Барака”. Авторът е добре познат на българските читатели от предишната си книга „Къщата на халифа”.
Документалната програма на фестивала включва един изключителен проект, представящ поезията на персийския мистик Джеляледдин Руми – „Сема: една завършена любов”. Среща на учени, музиканти, дервиши и други суфи-практици, които изразяват своето възхищение от Руми и неговия духовен наставник Шамс от Табриз. Преди прожекцията на филма на 21-ви януари в Червената къща ще се състои лекция-дискусия на тема „Суфизмът – пътят, който води навсякъде” с водещ Велин Белев, преподавател по арабски език и ислямска философия към Нов български университет.
Салоните на Люмиер, Euro Cinema, Червената къща и Dada Cultural Bar ще посрещнат любителите на киното от Близкия Изток и Северна Африка. Паралелно със София фестивални прожекции ще се състоят и в Бургас, Варна, Велико Търново и Пловдив.
Организаторите на феста са „Позор” със съдействието на Посолството на ИР Иран, Посолството на Палестина и Френски институт – София.