5-тият Международен фестивал за късометражно кино Филмини ще се проведе от 16 до 21 октомври в София.


Българският късометражен филм „Чест“ на режисьора Павел Г. Веснаков, който тази година има световна премиера на един от петте най-важни фестивала в Европа - Локарно, ще направи премиера пред българска публика. В него Манол е пенсиониран генерал и любящ дядо, твърдо наложил патрирхалния морал в дома си. Един ден той научава, че момчето, което е отгледал, е гей. Оказва се, че житейските избори на неговите близки се противопоставят на ценностите му в сблъсък, който Манол предварително е изгубил.


Заедно с „Чест”, сред българската селекция е и късометражният „Скок“ на реж. Петър Вълчанов и Кристина Грозева – смешно тъжна история за стария ерген Гошо, който се оказва във вихъра на най-лъжливата и най-страстната любов на света. Филмът вече спечели сърцата на публика и жури в целия свят – от Бусан, Южна Корея, през Вила до Конде, Португалия и Клермон-Феран, Франция, включително номинация на Европейската филмова академия за най-добър късометражен филм.

В българската конкурсна секция присъстват и две анимации - „Кръвта” на реж. Велислава Господинова, представляващ вълнуваща картина на стихията-кръв и „Последна есен” на реж. София Илиева – красива анимация-размисъл за преминаването на човека отвъд живота.


Програмата се допълва от игралните „Линда” (реж. Антония Милчева), „Юлско утро” (реж. Владимир Андонов) и „Отивам в Италия” (реж. Ивайло Марков). Всички тези късометражни филми ще се състезават за наградата на Филмини за най-добър български филм. Отличието е на стойност 5000 лева под формата на снимачна техника от Magic Shop и 2400 лева под формата на постпродукционни услуги - цветни корекции от Cinemotion цели да насърчи наградения екип за създаването на следващ късометражен филм.

Част от програмата на Филмини са и най-интересните филми от страните съседки, които се състезават в Балканския конкурс на фестивала. Филмът „Златният залив" – Гърция, със световна премиера на фестивала в Локарно, разказва историята на мъж, решил да се отдели от цивилизацията в самотен морски залив. Една жена нарушава уединението му и обръща хода на събитията. Филмът е едновременно обикновена лична история, но и притча, която ни препраща към най-старите, вечни въпроси за отношенията между мъжа и жената.
Особено важен акцент акцент сред останалите балкански филми е турският „В тишина" - носител на наградата Златна палма от фестивала в Кан и още значителен брой селекции в целия свят.

Общо седем филма се състезават за наградата на KCB за най-добър балкански филм. Тя се състои във филмов негатив, телекино и лабораторни услуги на стойност 700€.

 

Международното жури на фестивала ще определи наградите в конкурсните секции. Негови членове са режисьорите Пол Негоеску, Яни Бояджи и Драгомир Шолев, фестивалният директор Радка Вейсерова и кино критикът Деян Статулов.