Вдъхновението може да ви осени на най-неочаквани места и време. Често най-добрите творчески идеи идват, докато спите. Сънищата могат да бъдат богат източник на вътрешна мъдрост и да са полезни за решаване на проблеми, намаляване на стреса и т.н.
Според психоаналитика Карл Юнг нашите сънища могат да функционират на много различни нива. Те ни казват кои части от нашата психика са извън равновесие и евентуалните ни нужди. Той смята, че повечето сънища оперират с истории, митове и архетипи, което ги прави чудесен източник на идеи и вдъхновение.
7 пози за сън и тяхното влияние върху здравето ни >>
Представяме ви 8 известни идеи и произведения на изкуството, които са създадени на базата на сънищата:
1.Джон Ленън, „#9 Dream“
Може би най-известният мечтател в съвременната история Джон Ленън пише една от най-продаваните песни и едно от най-емблематичните соло произведения на базата на сън. Припевът на „#9Dream” повтаря безсмислена фраза, която Ленън е чул в съня си: „Ah! böwakawa poussé, poussé". Текстът се отнасят до усещането за една мечта: „Толкова отдавна/ беше в една мечта, нима това е само сън? /Изглеждаше толкова реална, тя изглеждаше толкова реално за мен.“
2.Кристофър Нолан, „Генезис“
Режисьорът Кристофър Нолан е получил вдъхновение за психологическия трилър „Генезис“ от сънищата си. Филмът следва съня на крадец (в ролята Леонардо Ди Каприо), който е корпоративен шпионин и краде ценни тайни от съзнанието на изпълнителни директори и бизнес магнати.
20 любопитни факта, които e забавно да знаем >>
3.Салвадор Дали, „Упорството на паметта“
Дали е казал: „Един ден ще трябва да бъде официално признато, че това, което сме кръстили реалност е още по-голяма илюзия от света на сънищата”.
Сюрреалистичният художник Салвадор Дали е видял в сънищата си много от своите произведения. Сред тях е една от най-известните му картини – „Упорството на паметта”. С образите на топящите се часовници в произведението Дали играе с идеята, че концепцията ни за времето става произволна, когато сънуваме. Култовият пейзаж е от голямо значение за въвеждането на сюрреализма в публичното пространство в началото на 1931 г.