На повечето шофьори се е случвало акумулаторът да „умре“ в неподходящ момент. Точно когато закъснявате или се намирате на оживен паркинг, или на отдалечено пусто място.
Но истината е, че няма подходящо време за отказ на акумулаторната батерия – моментът винаги е неудобен. Затова е добре да знаете как да се справите с подобен проблем и как по възможност да го предотвратите.
За какво служи акумулаторът?
Автомобилният акумулатор подава електрически заряд на стартера, който задейства двигателя. Освен това той захранва светлините, радиото и други системи когато двигателят не работи.
Защо акумулаторната батерия отказва?
Като всяка батерия и акумулаторът в определен момент се поврежда и трябва да бъде сменен. За целта трябва своевременно да закупите нов.
Това може да направите във верига магазини Avto.BIM.BG, където има богат асортимент от качествени акумулатори с различна мощност. Веригата разполага с квалифицирани служители, които ще ви консултират и ще ви предложат най-подходящите за вашия автомобил.
Поръчайте авточасти онлайн на www.avto.bim.bg.
Съществуват и ред други причини за изтощаване на акумулаторната батерия и причините за това да са:
- Често това се случва вследствие на човешка грешка като забравен консуматор: светлини в салона, радио, фарове и т.н. Когато е единичен случай, това се поправя със зареждане на акумулатора или подаване на ток от друго устройство.
Съществуват и акумулатори, които не понасят дълбок разряд и се увреждат значително, което намалява капацитета им. Затова внимавайте как оставяте автомобила си при паркиране.
- Различните видове акумулатори имат различен експлоатационен срок.
Той варира от три до петнадесет години в зависимост от типа на батерията. Най-дълъг живот имат гелови и AGM акумулатори. Ако гаранционният срок изтича, то е добре да я проверявате периодично, за да не ви изненада неприятно. Освен това някои батерии се нуждаят от обслужване и проверка на определен период. То се състои в проверка на нивото на електролита и доливане на дестилирана вода при необходимост, а също и в зареждане на акумулатора.
Ако не можете да го правите сами, то се обърнете към специалист, който ще направи всичко необходимо и ще установи състоянието на акумулатора.
- Ниските температури през зимата също оказват влияние върху ефективността на акумулаторната батерия. Така при 0 градуса Целзий тя е с 35% по-слаба, докато при -18 градуса Целзий се намалява до 60%.
Продължително ниските температури могат да съкратят живота на акумулатора и да се налага по-честа смяна.
Какво да направите, когато колата не пали?
Ако колата не иска да запали е добре да потърсите някой да ви помогне. Най-лесно е да ви дадат ток от акумулатор на друга кола. За целта трябва да имате кабели за ток в колата си.
Когато свързвате кабелите, автомобилите трябва да са с изгасени двигатели.
Свързването става в следната последователност:
- Първата стъпка е да се постави червената щипка към положителния извод на неработещия акумулатор.
- Втората стъпка е другата червена щипка да се закачи към положителния полюс на работещия акумулатор.
- Третата стъпка е едната черна щипка да се закачи към отрицателния полюс на работещия акумулатор.
- Четвъртата стъпка е да закрепите другата черна щипка към небоядисан метален детайл на колата с изтощен акумулатор. Тя ще послужи за маса при подаването на ток.
След поставянето на кабелите за ток трябва да се стартира колата с работещ акумулатор и да поработи няколко минути. След това се опитайте да стартирате автомобила с изтощен акумулатор.
След като двигателят заработи, оставете го поне 15 минути, за да се зареди акумулатора. Добре е веднага да посетите автосервиз, за да се провери батерията и при необходимост да се смени. Може също така причината да не в акумулатора, а в друга неизправност.
Ако няма към кого да се обърнете, потърсете професионална помощ. Пътна помощ може да стартира автомобила ви, да ви придвижи до най-близкия сервиз или да постави нов акумулатор на място.
Как да разберете къде е проблемът?
Ако автомобилът ви не запали, най-вероятно причината е в акумулатора. Това донякъде е добре, защото какъвто и да е проблемът, той се отстранява лесно. По-сложно и скъпо е отстраняването на неизправност в алтернатора и стартера. Най-често срещаните симптоми за неизправност в тях са:
Признаци за неизправност в акумулатора
- Стартера върти, но двигателя не се стартира.
- Лампата на акумулатора свети. Повечето нови автомобили имат символ на акумулатор, който свети при намаляване на капацитета на батерията.
- Системите, захранвани с електричество на работят като: фарове, чистачки, радио и други.
Когато причината не е в акумулатора и той е изправен, но въпреки това продължава да се изтощава, то възможно е проблемът да е в алтернатора.
Признаци за неизправност в алтернатора
Това е устройството, което поддържа акумулатора зареден, когато автомобилът работи. Алтернаторът захранва електрическата система по време на движение.
Експлоатационният му срок е от 8 до 12 години, така че при нов автомобил е малко вероятно проблемите да са в него. Но при по-стари автомобили са възможни проблеми при следните симптоми:
- Стартерът се върти, но двигателят не пали (подобно на изтощен акумулатор).
- Двигателят гасне след стартиране.
- Приглушени или мигащи светлини на таблото.
- Лампата на батерията свети, причината за което може да е повреден алтернатор, който не може да зареди акумулатора.
- Миризма на изгоряла гума, в следствие на триене и прегряване на ремъците и алтернатора.
При неизправен стартер
Стартерът получава ток от акумулатора и стартира двигателя. Признаците за неизправност в стартера са:
- Щракване при опит за стартиране на двигателя.
- Светлините на арматурното табло работят нормално, както и другото електрическо оборудване.
- Невъзможност за завъртане на двигателя.
Независимо каква е причината, в Avto.BIM.BG ще намерите необходимите авточасти и аксесоари за вашия автомобил. Те са с доказан произход и качество на разумни цени.