Есен и зима са онези сезони в годината, които, колкото и да обичаме, идват и с неприятните болести и вируси. Ниските температури, вятърът, спадът в имунната система, липсата на слънце, както и на пресни плодове и зеленчуци са само част от предпоставките, заради които можем да си останем вкъщи с течащ нос, температура и кашлица.
При първи симптоми някои хора се обръщат към антибиотиците. Други предпочитат да се доверят на хомеопатията и домашните лекове. Както винаги, истината е някъде по средата.
Има няколко основни правила на поведение, които е добре да следваме, ако искаме да сме здрави.
1. Ограничавайте контактите с други хора, сред които може да има и болни – градският транспорт е на първо място.
2. Използвайте ръкавици и внимавайте до какви места се докосвате. Най-често се случва някой да кихне в шепа, а след това да се хване за дръжката или седалка, на която по-късно друг се хваща.
3. Носете предпазна медицинска маска, ако усетите първи симптоми на настинка или грип.
4. Мийте ръцете си често. Използвайте дезинфекциращи гелове.
5. Включете в менюто си повече продукти, съдържащи витамин С – цитруси, шипки, както и затоплящи храни – чайове, джинджифил, канела, чесън, люти чушки и др.
Кога чаят с лимон не е достатъчен?
Лайката е богата на етерични масла. Активните й съставки със силно антисептично действие са алфа-бизаболол, фармазен и хамазулен. Някои хора обичат по-силен екстракт и варят цветовете от лайка за около 2-3 мин. Други предпочитат запарката. По принцип благотворното им действие е идентично. Чаят от лайка е много добро решение при остри инфекции на горните дихателни пътища, препоръчва авторът и водещ на две здравни предавания ("Докторе, защо?” и "Бъдете здрави”) и рубриката "Бъдете здрави с тази сутрин” д-р Вергиния Николова. Широко се прилагат и гаргара и инхалации при болки в гърлото и запушен нос.
Чаят от шипки е приятно кисел на вкус. Приготвя се като една шепа сушени или пресни шипки (около 50-60 г) предварително се стриват в хаванче. Изсипват се в съд с 1 л вряща вода и се вари около 15 минути. Според д-р Вергиния Николова с този чай се намалява натрупването на лош холестерол LDH в организма. Укрепва се сърцето и цялата кръвоносна система.
За да подсилите благотворното действие на чайовете, добавяйте мед, лимон и джинджифил. Изчакайте чаят леко да се охлади, преди да добавите мед. Високата температура може да заличи лечебните му свойства. Използвайте пресни лимони, а не сок от шише, защото само така ще сте сигурни, че наистина добавяте повече витамин С в чая си. Настърган джинджифил или тънко нарязани шайби ще направят напитката пикантна и още по-сгряваща.
Чай с мед и лимон може да е първото ви оръжие при начални симптоми на грип или настинка, но не разчитайте само на него, ако състоянието ви се влоши.
Консултирайте се с лекар или вземете по-сериозни лекарства, ако:
- Имате висока температура (над 38,2) и я поддържате дълго време
- Имате сериозни затруднение с дишането
- Кашляте и не можете да си поемете дъх
- Запушеният или силно течащият нос не ви позволява да си почивате адекватно
- Потите се обилно, имате треска
- Имате зелени сополи