Необвързаните хора у нас живеят предимно самостоятелно и очакват същото от бъдещия си партньор. Жените, повече от мъжете, предпочитат партньорът им да има опит с предишно съвместно съжителство.

Снимка: iStock

Това показва проучване на платформа, организатор на различни събития за запознанства.

Данните са събрани от 13 450 необвързани в различни възрастови групи, живеещи предимно в София. Те са на възраст между 25 и 45 години и нямат партньор.

Значителна част от необвързаните жени (между 35-40%) живеят самостоятелно в началото на своите зрели години. Този процент нараства до 84% след 40-годишна възраст. Интересното е, че техните очаквания – бъдещият им партньор също да живее самостоятелно – остават стабилни през годините, като варират между 80% и 85 процента.

Мъжете пък започват с по-висок процент на самостоятелен живот - около 60% - който също се увеличава с времето. Очакванията им жената да живее самостоятелно са значително по-ниски - от 20% до 30% след 40-годишна възраст.

Данните опровергават един често срещан, за който се използва и добре познат израз - "мамини синчета".

 

Това е стереотипът за необвързания мъж като за човек, който живее с родителите си и трудно се справя с живота.

 

„Тези данни подчертават желанието на необвързаните българи да открият зрял и независим партньор, с когото да споделят живота си. Те обаче показват и някои интересни разлики в нагласите на мъжете и жените към самостоятелността на потенциалните партньори, като при дамите очакването партньорът им да е независим е по-силно изразено“ - коментира Радослава Карамихалева, съосновател на ClubR. 

Едва 18% от всички необвързани жени предпочитат партньорът им да е имал опит с предишно съжителство.

Процентът леко се увеличава при дамите над 40 години и стига до 28.

Едва 6% от мъжете активно подкрепят евентуален предходен семеен опит на партньорката. Дори и след 40-годишна възраст този процент нараства до 8%.

„Половината от необвързаните между 25 и 45 години са имали семейно съжителство от поне две години и възможността за създаване на деца, но едва 30% от тях имат деца. Затова, с риск да събудим доста възражения, все пак трябва да заявим, че според нас в болшинството от случаите липсата на деца не е поради материални причини или липса на семеен опит. Възможно е обяснението да е в промяната на психологическите нагласи и социалните очаквания през последните десетилетия“ - добавя още Радослава Карамихалева.