Ако искате да си спестите време за готвене и висене на опашки в магазина, както и излишни средства за непредвидени покупки, планирайте дневното си меню през уикенда. Не бъдете твърде прецизни и не описвайте пространно меню с първо, второ и трето. Заедно с останалите членове на семейството просто направете списък с любимите основни ястия, които те биха искали да похапват. Това ще ви ориентира доста добре в посока какво е нужно да се пазарува, какви продукти ще са ви нужни, а са на свършване, от кое да купите повече и кое е ненужно. Така успешно ще си приготвите заготовките за седмицата. С тях готвенето след работа става бързо и лесно.

При предварителна подготовка има доста продукти, които са почти готови за консумация и трябва да се съхранят удачно. За целта използвайте стъклени буркани с херметично затваряне, кутии от безвредна пластмаса, хартиени или текстилни торби. Особено важна е пластмасата, от която са направени контейнерите. Всички кутии от храна за вкъщи, продукти от магазина и т.н., направени от обикновена пластмаса отделят вредни вещества. Не претопляйте храна в тях. Когато такава пластмаса се загрее над 50 градусa, стават в пъти по-вредни. 

Варени картофи

Сварете 4-5 картофа и докато са още горещи, ги сложете в стъклен буркан с винт. По този начин могат да издържат до 10 дни. Съхранявайте в по-студена стая или в хладилника. Сварените картофи ще ви бъдат първи помощници при спешни случаи. С тях може бързо да сгъстите крем супа или да ги сотирате с масло и подправки (салвия, розмарин, мащерка, черен пипер) и да имате готова гарнитура или леко основно ястие. 

Снимка: Thinkstock

 

Бланширани зеленчуци
Направете си заготовка и от други зеленчуци - така те не само ще издържат по-дълго, но и ще спестите време за готвене. Залейте с гореща, подсолена вода и приберете в буркан. По този начин може да съхранявате броколи, карфиол, моркови, цвекло. В този си вид зеленчуците са готови да бъдат нарязани или настъргани и запечени набързо в тиган с яйце и сирене. Достатъчно е да ги наситните и да клокнат с вода и подправки на котлона, за да имате бърза, бистра супа. Всякакви обработени зеленчуци може да пасирате с малко вода и да съхраните в буркани. Когато ви се дояде крем супа, затоплете сместа и добавете разтопено масло/зехтин и сметана/кисело мляко. 

Снимка: istockphoto.com

Печено месо
Ако ви остане недоядено печено месо от обяда или вечерята, паприковайте с подправките, които обичате или му подхождат на вкус - чубрица, сминдух, кимион, червен пипер, черен пипер и т.н. приберете месото в кутия или завийте в алуминиево фолио. От него може да режете на тънки парченца, които да използвате вместо колбаси от магазина за приготвяне на сандвичи, като добавка към салати или друго.

Пастети и сосове
Остатъците от печено или задушено месо могат да се превърнат и в домашен пастет. Достатъчно е да добавите малко свинска мас, друго по-мазно месо или .... и да пасирате с подправки. Сипете готовата смес в бурканче. така винаги ще има с какво да намажете набързо една филийка за себе си или за децата.
Остатъците в тигана, в който сте запечатвали месото, деглазирайте с вино на силен котлон. Добавете сок от лайм, мед, зехтина, сол, пипер и няколко скилидки чесън. Получава се ароматен и много вкусен сос, с който може да полеете всякакво месо. 

Снимка: istockphoto.com

За бързи и свежи салати
Когато купите хубава зеленина за салати, най-сложно се оказва как да ги съхраните за дълго време, така че да им се радвате и да ги вкусвате по-продължително. Накиснете зеленолистните във вода и препарат против пестициди. Така може да обработите зелена салата, айсберг, рукола, бейби спанак, листа от цвекло, пресен лук и чесън). Изплакнете обилно и подсушете. Съхранявайте зеленолистните в кутии от безопасна пластмаса. Така могат да издържат до 10 дни.