Първата стъпка при готвенето на омар е кипването на вода. Така приключва и животът на омара. Ракообразното се попарва живо и последната му минута живот е под врящата вода. Какво изпитва то и дали изобщо познава чувството на болка?
В Швейцария се дебатира сериозно дали ракообразните могат да изпитват болка. Учените не са единни и не могат да гарантират, че омарът не изпитва болка. Въпреки това, швейцарското правителство взе решение - омарите и ракообразните не могат да се поставят живи във вряла вода. Според властта, омарите трябва да се умъртвяват по по-бърз и хуманен начин.
Липсва категорично доказателство в науката, че омарът изпитва болка. Един от учените, който е наясно с това, коментира как само веднъж е готвил омар по този начин и никога не би го повторил през живота си. Гледката и техниката са нехуманни, според още негови колеги.
Противоречието се поражда от това, че ракообразните нямат мозък. Други изследователи твърдят, че същество без мозък не може да изпитва човешки емоции. Те подкрепят твърденията си с това, че тези морски създания най-често са поглъщани живи в природата. Реално те не би трябвало да познават болката, защото никога не им се е налагало да я открият като чувство.
Някои учени се придържат към златната среда и нямат категорично становище. Те твърдят, че ракообразните са устроени по-много различен от бозайниците начин и не е възможно да сравняваме реакциите им с човешките. Съответно липсата на мозък не може да гарантира отсъствието на болка, и обратно.
Въпреки гореизброените противоречия, правителството си е казало думата. То препоръчва омарите да се умъртвяват с електричество. Смята се, че този начин е по-бърз и по-хуманен. Въпросът е, че техниката за това е скъпа – около 3400 долара, и търговските вериги и ресторанти ще бъдат принудени да се сдобият с нея.
Някои учени споделят опита си, че поставят омара върху лед преди готвене. Това охлажда нервната му система и забавя работата й. Така потапянето във врящата вода не изглежда като убийство в кухнята.