Наричат я още гулия или йерусалимски артишок. Латинското й название пък е Helianthus tuberosus L. Земната ябълка има прекрасни хранителни и лечебни свойства и в зимните месеци е добре по-често да присъства на трапезата ни. Може да бъде консумирана както сурова, така и варена или печена.

Грудките на земната ябълка наедряват до края на месец ноември. Не бива да се събират обаче веднага. Трябва малко да се изчака, за да преминат полезните вещества от горната част на растението към клубените, които всъщност се консумират. Те са изключително полезни, пълни с витамини, минерали и протеини. Освен това те са и много устойчиви - могат да презимуват в земята и да се извадят напролет, или пък вече извадени да се съхраняват дълго време на хладно и тъмно място. 

Какво съдържа земната ябълка

Грудките на земната ябълка съдържат полезни фибри, инулин, калий, тиамин, фосфор и желязо.

Инулинът е природен пребиотик. Пребиотиците стимулират растежа на полезните бактерии в чревната флора. Задължително е да се усвояват такива, особено ако има лечение с антибиотик. Инулинът спомага за усвояването на калция в организма и възпрепятства развитието на някои видове ракови клетки.  

Грудката на земната ябълка е богата и на силиций, цинк, магнезий, калций, пектин, витамини B и C и аминокиселини.

Снимка: iStock

Полезно действие

1. Понижава кръвната захар.
Хората, страдащи от диабет, често я консумират, защото нишестето се разгражда не до глюкоза, а до фруктоза и по тази причина не повишава кръвната захар.  

2. Регулира кръвното налягане. 

3. Действа благоприятно на храносмилателната система.


4. Повишава имунната система.
Консумирайте повече земна ябълка в сурово състояние, ако организмът е отслабнал или се бори с инфекция.

5. Пречиства кръвта и подобрява работата на бъбреците.

6. Действа превантивно срещу остеопороза.
Дори да приемаме хранителни добавки или друго, богато на калции, трябва да сме сигурни, че той се усвоява добре и правилно от организма. Инулинът в земната ябълка способства усвояването на калция и магнезия, поради което е добра превенция срещу остеопороза. 

7. Прочиства организма от тежки метали.

Как се приготвя земна ябълка

Грудките трябва да се измият много добре. Може да ги изстържете с грубата страна на гъба за миене. Кората е тънка и след намокряне пада лесно. Друг вариант е да я обелите с картофобелачка или нож. Релефните израстъци по грудката малко затрудняват тази дейност, но заради прекрасния вкус на гулията си заслужава да отделите време и търпение.

Снимка: iStock

Обелената грудка нарежете на шайби. Може да хапвате само така, овкусено с малко сол и зехтин, или да добавите към салата. Комбинира се добре с печена чушка, кълнове от грах, боб, люцерна, пшеница, листа от бейби спанак, цвекло и др.

Ако искате да си приготвите вкусна крем супа, сварете земната ябълка, заедно с картофи. Овкусете със сол и мащерка. Добавете зехтин или заквасена сметана.

От земната ябълка може да направите много здравословен чипс. Нарежете на тънки шайби и печете в тава, застлана с хартия за печене на 150 градуса. Ниската температура ще ги изсуши и ще ги направи хрупкави. 

Земната ябълка на пара е вкусна гарнитура за пилешко и патешко печено месо. Комбинирайте с брюкселско зеле, карфиол, моркови и броколи. 

Снимка: iStock