Човек, който редовно отделя време за бягане развива качества за успех - дисциплина, самоконтрол, воля, целеустременост. По време на бягане участват почти всички мускули, сърцето и белия дроб. Кръвта се раздвижва, метаболизмът се подобрява, а всичко това води до здрав организъм. Продължителното бягане е свързано с изпотяване, което означава, че с потта тялото изхвърля и токсини. Когато бягането е на открито организмът допълнително се закалява чрез адаптивните процеси към променящите се атмосферни условия навън.

Какво е нужно, за да бягате за здраве

Силно желание
Да сложите край на обездвижения си начин на живот и да изработите нещо ново - активност, здраве, тонус, издръжливост, бодрост и повече работоспособност.

Екипировка
Маратонките са задължителни. Тяхната изолираща и мека подметка предпазва стъпалата от натъртване. Това е много важно, за да избегнете неприятностите от изкълчване на глезена или болки в коленете. Необходими са ви памучна тениска и шорти през летните месеци, или анцуг за по-студеното време.

 

Трасе

Изберете алеи в парка, където ще се чувствате защитени от коли и замърсен въздух, сред аромат на цветя и дървета, за да освободите ума си от тревоги.  

График 

Ако сте начинаещи, най-добре започнете с утринни бягания ежедневно.

Темпо 

Препоръчва се средно темпо без претоварване. Започвайте бягането бавно и го усилвайте постепенно.

Следвайте правилото за 10-те %

Всяка седмица увеличавайте дистанцията с 10%. Постепенно и темпото ще стане ускорено и бягането по-дълго. Препоръчва се да се редуват тренировки за скорост и за издръжливост.

Загрявка преди бягане

Разгрявайте с бързо ходене първите 5 минути. Направете стречинг с няколко дълбоки вдишвания през носа с пълно издишване през устата. След това - кръгови движения с ръцете, краката и в кръста.

Позиция на тялото

Не правете излишни движения. Лек наклон на тялото напред пренася центъра на тежестта и спомага да се избегнат всякакви излишни движения.