Цъфтящ риган може да откриете лесно през месец август, ако се огледате за розововиолетовите му цветове. Той расте  в редките гори и в планините до около 1600 м.
Събират се връхните цъфтящи стръкове. Завързани на китки, се сушат на проветриво и сухо място. Когато стъбълцата при огъване лесно се прекършават, те са готови за поставяне в хартиени пликове за съхранение.

Към домашната аптека добавете и сушен риган.

- Инхалации със запарка от риган облекчават простудните заболявания и синуитите.

- Вани с екстракт от риган или няколко капки риганова есенция във водата създават отпускащо и сгряващо усещане. Ваните действат успокояващо на раздразнената кожа.

Снимка:Thinkstock/Getty Images

- Ароматният чай от риган оказва ефект при:

-Дискомфорт от подуване на корема 

-Напрежение и стрес

-Високо кръвно налягане

-Отоци на краката

-Мускулни крампи

-Запек

-Безсъние

Риган като подправка в ястия от свинско и агнешко месо е проява на изискан вкус. Ако имате от свежата билка, а рецептата ви е със сух риган, необходимо е да вземете 3 пъти по-голямо количество. Ароматът му добре се съчетава също с розмарин и с дафинов лист. Стрит на прах риган към чаша вино сгрява добре стомаха.

Масажи с риганово масло действат както съдоразширяващо, така релаксиращо на напрегнатите и болезнени мускули, и стави. За по-добър ефект може да се смесва с есенция от лавандула и бергамот.

Възползвайте се от богатството на красивата ни природа с някои от здравословните ефекти на ригана и от несравнимото му благоухание.

Употребата на риган да се избягва по време на бременност.