Бавни, плавни и безшумни движения, преливащи се едно в друго без прекъсване - така изглежда за наблюдаващите тай чи. Въздействието е успокояващо за тялото и ума. Първоначално практиката тай чи е била бойно изкуство. Има легенда, според която преди векове китайски даоистки

монах създава тай чи, за да впрегне вътрешната си сила за самозащита.

Практикуващите тай чи добре знаят, че меките и внимателни движения, помагат на собствената им енергия Чи да тече свободно. Претоварените млади хора все по-често се обръщат към тай чи за справяне с последиците от стреса.

Благодарение на тези физически занимания човек се научава:

-Да диша дълбоко.

-Да фокусира по-лесно вниманието си.

-Да не допуска в съзнанието си объркващи мисли.

Тай чи има всички положителни въздействия, характерни за безконтактните спортове и аеробните упражнения. Когато се правят редовно,

те укрепват общото самочувствие и още:

-Мускулната сила

-Равновесието

- Подвижността

-Координацията

-Сънят

-Стойката

Практикуването на тай чи облекчава сковаността в ставите от артрит и при гръбначни изкривявания. Подходящо е за координацията на движенията при болни от Паркинсон. Спомага за понижаване на високото кръвно налягане. 

Няма ограничения за тай чи и може да се практикува във всяка възраст. Особено благотворен резултат има при бременни жени и хора с увреждания. Разбира се, най-добре е да се практикува в група с инструктор, за да се научат движенията точно и безпогрешно.