Пащърнакът е кореноплоден зеленчук, широко употребяван за храна в древността. Днес той присъства повече като приятна подправка към супи, салати и в гарнитури към ястия със задушено месо и риба, гъби и картофи.
На вкус наподобовя глава целина с лек пикантен мирис. Заради богатото съдържание на етерични масла, магнезий, фосфор, желязо и витамини С и В, добре е по-често пащърнакът да присъства в нашето меню.
Освен това биохимичните изследвания доказват активното вещество пастинацин със съдоразширяващ и спазмолитичен ефект. Затова е

подходящ за хранителната диета на хора със стенокардия и високо кръвно налягане.

Подобрява апетита и стимулира храносмилането. Ползотворното му  действие върху бъбреците се проявява с усилена диуреза. Използва се за направа на лекарство за външно приложение при витилиго. Този екстракт от пащърнак подпомага образуването на меланин в пигментните клетки.

Пащърнакът е естествен афродизиак, подобно на целината и джинджифила

Захарното му съдържание е много по-високо от това на останалите кореноплодни зеленчуци - моркови, червено цвекло, ряпа, резене, алабаш. Добре се комбинира в яхнии с картофи, гъби, моркови и зеле.

Питки с пащърнак

Измийте пащърнака старателно и го изтържете. Нарежете го на парченца и сварете в малко вода докато стане крехък ( 5 мин.) Миксирайте на пюре и прибавете ситно нарязания пресен лук и зехтина. Разбъркайте добре и оформете две питки. Оваляйте ги в пълнозърнести хлебни трохи и запечете във фурната.

Рецепта:

  • 2-3 бр. пащърнак
  • 1-2 стръка пресен лук
  • 1 ч.л. зехтин
  • сол на вкус

Достатъчно за 2 питки.

Най-лесна за приготвяне е салатата от настъргани моркови, целина и пащърнак с магданоз, лимон и зехтин. Тя е вкусна, евтина и изключително полезна.