Като се изключи травма на ухото, намалението на слуха става неусетно. Човек сам не забелязва промяната. Околните се тези, които започват да питат : „Не ме ли чуваш?” и започват да говорят по-високо.
Най-сигурният начин за проверка на слуха е аудиографското изследване
При него се определя диапазона на чуване на всяко ухо поотделно. От вида на аудиограмата лекарите разбират коя част от сложното устройство на ухото е засегната.
Често не чуваме не защото има заболяване, а защото ушният канал е запушен. Ежедневното ползване на слушалки тип тапи активира секретиране на повече ушен секрет.
Образуването на ушна кал е естествен процес на очистване
Наистина има хора със широки слухови канали, на които не се налага да чистят ушите си допълнително. Избърсването с кърпа след душ за тях е достатъчно. Допълнително полагане на хигиенни грижи за ушите включва използването на клечките за уши. Удобни са и капките за почиства на ушите, независимо от възрастта. Може да се използват
фитосвещите за уши, които затоплят и почистват външния слухов проход,
като извличат подобно на вакуум влагата, мазнините и олющени клетки. Процедурата не е болезнена, но изисква човек да е спокоен, легнал на едната си страна и докато гори свещта, някой да ви наблюдава, защото все пак има горящо пламъче.
Когато в домашни условия ухото не може да бъде отпушено, посещението при ушен лекар е наложително.
Обикновено чрез промивка на ушите, слухът веднага се възобновява
Сред най-сериозните заболявания на ушите е отосклерозата, чието лечение днес се извършва чрез лазерно протезиране. Подробности за този вид операция вижте във видеото с д-р Венцислав Цветков.
Кога носенето на слухово апаратче е напълно достатъчно за нашия слухов комфорт може да пречетете тук>>>.